Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
15.07.2020 aktualizacja 15.07.2020

Resort nauki: system ELA pomoże w podjęciu decyzji o wyborze studiów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) dostarcza sprawdzonych informacji na temat sytuacji absolwentów uczelni na rynku pracy w Polsce. Mają one pomóc maturzystom w podjęciu decyzji o wyborze studiów - przypomniał w środę resort nauki.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) poinformowało na swojej stronie internetowej, że uruchomiono właśnie nową wersję ogólnopolskiego systemu ELA, która jest bardziej elastyczna niż poprzednia - daje więcej możliwości w tworzeniu raportów oraz wizualizacji danych. Przygotowano również aplikację na urządzenia mobilne.

ELA to system dostarczający sprawdzonych, aktualnych i wyczerpujących informacji na temat sytuacji absolwentów uczelni na rynku pracy w Polsce. "Dzięki ELA dowiecie się, ile zarobicie po studiach, jak szybko znajdziecie pracę, oraz jaki procent absolwentów danej uczelni dostaje umowę o pracę. ELA pokaże Wam dane z ponad trzydziestu czterech tysięcy kierunków studiów, natomiast wygenerowanie raportu zajmie Wam jedynie pięć sekund" - mówi do tegorocznych maturzystów cytowana na stronie MNiSW wiceminister nauki Anna Budzanowska.

Jak przypomina MNiSW, ELA pozwala wyszukiwać informacje zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i w podziale na poszczególne uczelnie czy kierunki studiów. ELA uwzględnia zróżnicowanie gospodarcze Polski. Stosuje Względny Wskaźnik Zarobków (WWZ), który określa relację średnich zarobków absolwentów danego kierunku do średnich zarobków w ich powiatach zamieszkania. Z danych generowanych przez ELA korzystają nie tylko maturzyści podejmujący decyzję o wyborze studiów, ale też środowisko akademickie, analitycy, przedsiębiorcy. Dane z systemu pomagają MNiSW dostosowywać politykę edukacyjną do potrzeb rynku pracy - podaje resort nauki.

ELA czerpie informacje z dwóch źródeł: systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dane m.in. o sytuacji zawodowej absolwentów: zatrudnieniu, bezrobociu, wynagrodzeniach) i systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym.

"System ELA od samego początku ewoluuje. Każda kolejna wersja dawała użytkownikom nowe możliwości. W najnowszej wersji wykorzystaliśmy inteligentne algorytmy, by jeszcze bardziej spersonalizować dostępne usługi. Teraz każdy może wygenerować sobie taki raport, jakiego potrzebuje. To wygodne dla użytkowników, a nam oszczędza pracy. Dzięki coraz lepszym technologiom analitycznym i automatyzacji procesów ukazujemy prawdziwy potencjał danych publicznych" - mówi w komunikacie MNiSW dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, który odpowiada za stworzenie systemu.

Resort wskazuje, że ELA tłumaczy np., dlaczego młodzi lekarze odnotowują coroczny krótkotrwały skok bezrobocia. Ma być to związane z organizacją pracy w tym zawodzie. Jak informuje MNiSW, uzyskanie prawa wykonywania zawodu po zakończeniu studiów związane jest z odbyciem stażu i zdaniem egzaminu państwowego. Między końcem stażu a uzyskaniem pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza występuje kilkumiesięczna przerwa. W tym czasie młodzi lekarze rejestrują się jako bezrobotni, by posiadać ubezpieczenie zdrowotne.

Dane ELI pokazały też m.in., że absolwenci leśnictwa mają większe szanse na znalezienie pracy. Okazuje się, że już po studiach, zwłaszcza jeśli w ich trakcie pracowali, osiągają średnio wyższe zarobki od innych absolwentów.

Z danych pozyskanych z tego systemu wynika również, że absolwenci szkół wyższych, którzy szukają miejsc pracy w małych miasteczkach i wsiach radzą sobie równie dobrze, co ich koledzy z dużych i wielkich miast, a pod wieloma względami są nawet bardziej skuteczni na rynku pracy. Absolwenci w małych miasteczkach i na wsi szybciej znajdują pracę niż ci w miastach na prawach powiatu i w wielkich miastach.

System ELA uruchomiono w 2016 r. Jego nowa wersja dostępna jest na stronie: https://ela.nauka.gov.pl/pl. (PAP)

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023