
W ramach międzynarodowego przedsięwzięcia Politechnika Gdańska i Urząd Morski w Gdyni poprowadzą innowacyjny projekt mogący poprawić bezpieczeństwo żeglugi. Na wybranych statkach testowane będą m.in. systemy i urządzenia mające zapewnić jednostkom autonomiczność.
O realizacji przez Politechnikę Gdańską (PG) międzynarodowego projektu poinformował we wtorek rzecznik prasowy uczelni Maciej Dzwonnik. Jak wyjaśnił w komunikacie, w poniedziałek przedstawiciele uczelni podpisali umowę, na podstawie której w przedsięwzięcie zaangażowany zostanie także Urząd Morski (UM) w Gdyni.
Umowa między oboma instytucjami będzie obowiązywała przez trzy lata. W jej myśl opracowane przez naukowców z PG nowatorskie rozwiązania będą testowane na statkach wskazanych przez UM. Dzwonnik sprecyzował, że chodzi tu o systemy i urządzenia elektroniczne (znane z m.in. samochodów autonomicznych) służące poprawie efektywności i bezpieczeństwa ich pracy.
„Jednocześnie, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie i oryginalnych rozwiązań naukowców PG, możliwe będzie uodpornienie systemów statku na potencjalne ataki cybernetyczne, czy występujące w niektórych obszarach zakłócenia radiowe” – podał.
Cytowany przez rzecznika kierownik projektu z ramienia PG, prof. Łukasz Kulas z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG, podkreślił, że wykorzystanie opracowanych przez naukowców technologii w branży morskiej „pozwoli na poprawienie efektywności pracy i bezpieczeństwa jednostek nawodnych, stanowi też pierwszy krok do zwiększania autonomii ich pracy”.
Prowadzony przez PG we współpracy z Urzędem Morskim trzyletni projekt badawczy będzie realizowany w ramach międzynarodowej inicjatywy badawczej o nazwie InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things). Inicjatywa ta powstała w oparciu o unijny program Horyzont 2020, a wartość projektu to ponad 44 mln euro.
Rzecznik wyjaśnił, że w tym międzynarodowym przedsięwzięciu uczestniczy w sumie 52 partnerów z 11 krajów Unii Europejskiej i Turcji - firm i instytucji naukowych, które na co dzień zajmują się bezpiecznymi systemami tzw. Internetu Rzeczy wspieranymi rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.
„Politechnika Gdańska odgrywa w projekcie InSecTT znaczącą rolę jako lider jednego z kluczowych obszarów wdrożeń oraz dostawca komponentów i oryginalnie opracowanych rozwiązań technologicznych, a Urząd Morski w Gdyni będzie jednym z pierwszych beneficjentów projektu” – dodał Dzwonnik. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.