Politechnika Gdańska rozpoczyna udział w ważnym międzynarodowym projekcie

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Nowe technologie potrzebne do dalszego rozwoju sieci 5G mają powstać w ramach projektu BEYOND5, do którego przystąpiła Politechnika Gdańska. W programie bierze udział 36 partnerów z Unii Europejskiej i spoza niej.

BEYOND5 to pionierski projekt, w którym mają powstać nowe rozwiązania pomocne w dalszym rozwijaniu nowoczesnych systemów komunikacji znanych jako technologia 5G.

Przede wszystkim, planowane prace przyczynią się do szerszego zastosowania wysokoskalowej integracji układów scalonych.

To z kolei umożliwi zmniejszenie zużycia energii, poprawi niezawodność nowych urządzeń, zwiększy ich konkurencyjność i ograniczy oddziaływanie na środowisko - przekonują eksperci PG w komunikacie na stronie internetowej uczelni.

„W projekcie realizować będziemy zaawansowane systemy antenowe umożliwiające dynamiczną adaptację systemów bezprzewodowych 5G do warunków środowiska, w którym pracują, w celu zapewnienia niezawodnej komunikacji o zwiększonej odporności na zakłócenia radiowe” - wyjaśnia prof. Krzysztof Nyka, kierownik projektu po stronie PG.

BEYOND5 to skrót od Building the fully European supplY chain on RFSOI, enabling New RF Domains for Sensing, Communication. W projekcie weźmie udział 36 placówek badawczych z Unii Europejskiej, Szwajcarii i Izraela. Całkowity budżet to 97 mln euro.

Politechnika Gdańska oferuje przede wszystkim możliwości Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji w zakresie fal milimetrowych. Obok potencjału naukowego, na udział w programie pozwoliło powołanie przez dziekana WETI koncepcji laboratorium FutureLab. Laboratorium to umieściło Politechnikę Gdańską w pierwszej lidze europejskich instytucji rozwijających technologie 5G, wykorzystujące częstotliwości powyżej 30 GHz.

Więcej informacji tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera