Minister Murdzek z premierem Saksonii m.in. o współpracy w ramach projektu CASUS

Współpraca w ramach nowo powstającego centrum CASUS, które będzie skupiać środowiska naukowe m.in. z Polski i Niemiec – to jeden z tematów poniedziałkowego spotkania szefa resortu nauki Wojciecha Murdzka z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem, poinformowało MNiSW.

W podczas spotkania, w którym wziął udział także marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski rozmawiano również o współpracy międzyregionalnej w czasie kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa.

Jak przypomniał resort nauki w zamieszonym na stronie internetowej komunikacie, uroczyste powołanie centrum CASUS miało miejsce 28 sierpnia 2019 r. w Goerlitz. Organizatorem uroczystości było Centrum Helmholtza Dresden-Rossendorf. W wydarzeniu tym uczestniczyła m. in. Federalna Minister Edukacji i Badań Naukowych Anja Karliczek.

Koncepcja powołania polsko-niemieckiego centrum w zakresie poznawania i analizy złożonych systemów (oddziałujących na procesy np. gospodarki światowej czy zmian klimatycznych) realizuje jeden z postulatów umowy koalicyjnej rządu Niemiec (utworzenie wspólnie z Polską centrum innowacji cyfrowych w zakresie badań systemowych).

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podało, że w ramach CASUS planowane jest badanie systemów przekraczających granice poszczególnych dyscyplin naukowych; prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie w obszarach cyfrowego modelowania i analizy systemów; wdrażanie innowacji cyfrowych w zakresie badań systemowych.

„Już dziś, wobec trwającej cały czas epidemii koronawirusa, zgromadzeni tam specjaliści pracują zarówno nad tworzeniem nowych szczepionek, jak i modeli do prognozowania rozprzestrzeniania się pandemii” – poinformowało MNiSW.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kalisz/ Konferencja o bezpieczeństwie z udziałem 270 naukowców z kraju

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Eksperci wskażą, jak technologia może pomóc w byciu ekologicznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera