Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
15.06.2020 aktualizacja 15.06.2020

Polska Akademia Nauk polskim liderem w Nature Index

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 19.08.2011 Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Polska Akademia Nauk osiągnęła najlepszy wynik spośród polskich instytucji w tegorocznym Nature Index - rankingu światowych instytucji naukowych - zajęła 236. miejsce w zestawieniu. Kolejnymi polskimi instytucjami w rankingu są: Uniwersytet Warszawski (miejsce 382.) i Uniwersytet Jagielloński (miejsce 467.).

Ranking (obejmuje on czas między 1 kwietnia 2019 a 31 marca 2020 r.) uwzględnia liczbę prac opublikowanych w wybranych czołowych pismach naukowych i udział autorów z danej instytucji wśród współautorów tych prac.

W zestawieniu jest też dostępny ranking państw, jeśli chodzi o te same współczynniki. Polska uplasowała się tam na 24. miejscu. Miejsce na podium zajęły Stany Zjednoczone, Chiny i Niemcy.

Jeśli chodzi o Polskę, najbardziej widoczne w Nature Index są nauki fizyczne, a także chemia.

Jeśli chodzi o ranking instytucji, to najlepsze według wskaźników z Nature Index są kolejno: Chińska Akademia Nauk, Harvard i Towarzystwo Maxa Plancka.

"Wśród instytucji naukowych z Polski niekwestionowanym zwycięzcą tego rankingu jest Polska Akademia Nauk (PAN). Na jej wynik złożyły się osiągnięcia wszystkich jednostek naukowych Akademii. Każda z nich ma w tym swój udział. Wszystkim gratuluję! Wynik PAN plasuje nas w gronie czołowych europejskich instytucji naukowych. W PAN pracuje mniej więcej tylu naukowców, co w dużym państwowym uniwersytecie w Polsce" - skomentował we wpisie na Facebooku prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Niżej niż PAN w zestawieniu znalazły się UW i UJ. W rankingu są też: Uniwersytet Wrocławski, UAM w Poznaniu, Uniwersytet Śląski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, AGH, Politechnika Wrocławska i Politechnika Warszawska.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023