Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
01.06.2020 aktualizacja 01.06.2020

Socjolog z Krakowa: pandemia koronawirusa wywołała traumę społeczno-kulturową

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pandemia koronawirusa i towarzyszące jej okoliczności wywołały wśród krakowian traumę społeczno-kulturową - ocenia socjolog dr hab. Piotr Długosz z UP w Krakowie. Ponad połowa badanych doznała utraty poczucia kontroli nad wydarzeniami w swoim życiu - wynika z raportu opublikowanego przez naukowca.

Naukowiec przedstawił swoje wnioski w raporcie, powstałym w oparciu o badania wykonane w okresie 14 kwietnia - 15 maja wśród 650 mieszkańców Krakowa mających powyżej 18 roku życia. W tym celu wykorzystał sondaż CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony WWW).

Wyniki badania pokazują co prawda, że mieszkańcy Krakowa pozytywnie oceniają stan swojego zdrowia oraz umiarkowanie obawiają się zarażenia koronawirusem, ale też, że pandemia i zjawiska jej towarzyszące wywołały spadek poziomu życia - tak badanie podsumował jego autor, wicedyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. Piotr Długosz.

"Badania prowadzone wśród mieszkańców Krakowa pokazują, że pandemia koronawirusa i towarzyszące jej okoliczności wywołały traumę społeczno-kulturową. Pandemia pojawiła się nagle, szybko rosła liczba zarażonych oraz zmarłych, i uderzyła w fundamenty społecznej egzystencji" - podkreślił naukowiec w raporcie.

Odnotował on, że deprywacja potrzeb była powszechna: począwszy od możliwości zaspokajania potrzeb kulturalnych, a skończywszy na możliwości wykonywania pracy.

Z badania wynika, że ponad trzy czwarte ankietowanych doznało pod wpływem kwarantanny niekorzystnej zmiany w zakresie zaspokojenia dążeń związanych z kulturą w czasie wolnym. W podobnym stopniu pandemia uniemożliwiła realizację potrzeb związanych ze zdrowiem, spędzaniem czasu z rodziną, dotyczących edukacji, wykonywania obowiązków zawodowych. Około połowy respondentów odczuła pogorszenie możliwości zaspokajania potrzeb żywnościowych oraz pogorszenie sytuacji materialnej.

"Pogorszenie się warunków życia stało się dotkliwe wśród mieszkańców Krakowa na tyle, iż stracili oni nadzieję, że po zakończeniu pandemii wrócą do wcześniej zajmowanego statusu" - zaznaczył autor raportu.

Dr hab. Długosz uważa, że poza traumą społeczną widoczna jest trauma kulturowa. Polega ona na utracie poczucia kontroli nad własnym życiem i przekonaniem, że świat jest bezpieczny, przewidywalny i pozwala na realizację dążeń. "Pandemia sprawiła, że jednostki utraciły wiarę w lepsze jutro. O tym, że trauma jest powszechnym doświadczeniem badanych mieszkańców świadczą zaobserwowane emocje. Niepokój, smutek, złość, wyczerpanie wskazują, że jednostki są niepewne co do swojej przyszłości, obawiają się jej" - wskazał naukowiec.

W raporcie czytamy, że ponad połowa badanych doznała utraty poczucia kontroli nad wydarzeniami w swoim życiu. Analogiczny odsetek respondentów utracił przekonanie, że życie jest spokojne i bezproblemowe. Na podobnym poziomie doszło do uszczerbku w poczuciu stabilizacji i pewności. Połowa respondentów zgodziła się z twierdzeniem, że pandemia zablokowała możliwość realizacji celów życiowych - czytamy w raporcie.

Z treścią raportu można zapoznać się na TEJ stronie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024