Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
14.05.2020 aktualizacja 14.05.2020

Artyści i ludzie ze świata nauki połączyli siły w projekcie ART+DESIGN+SCIENCE

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Sposób na oswojenie ludzi z koncepcją sztucznej inteligencji, Gallivanter - kabina, która ułatwi obserwację nieba czy pomysł na festiwal poświęcony dźwiękom w mieście - to koncepcje opracowane przez zespoły złożone z artystów, projektantów i ludzi ze świata nauki w projekcie ART+DESIGN+SCIENCE.

Zakończyła się pierwsza edycja programu ART+DESIGN+SCIENCE (ADS), który łączy naukę, sztukę i projektowanie w formule rezydencji angażującej młodych polskich twórców. Uczestnicy projektu działali w interdyscyplinarnych zespołach. W ich skład wchodzili naukowcy, inżynierowie, projektanci, muzycy, architekci, programiści i artyści. Celem inicjatywy było pokazanie, że najbardziej śmiałe i przełomowe przedsięwzięcia dzieją się na przecięciu różnych światów i perspektyw. W ten sposób kreowane są rozwiązania stanowiące odpowiedź na wyzwania dzisiejszego świata.

Pilotażowa edycja ADS trwała 8 tygodni i stworzyła platformę dla rozwoju i współpracy 24 młodych twórców oraz 16 polskich i zagranicznych mentorów i ekspertów naukowych. W projekt zaangażowało się również ponad 15 instytucji i organizacji naukowych, kulturalnych i kreatywnych.

Uczestnicy ADS pracować mieli nad tematami: alert klimatyczny, statek kosmiczny Ziemia, sztuczna inteligencja oraz miasta dźwięków. Powstałe podczas ART+DESIGN+SCIENCE prototypy dostępne są online.

Jeden z zespołów opracował np. koncepcję AIomu. Twórcy w swoim projekcie rozwinęli metaforę łącząca koncepcję mikrobiomu i sztucznej inteligencji. Zwracają uwagę, że tak jak nieodłącznym elementem życia jest mikrobiom - ogranizmy zamieszkujące nasze ciało - tak powoli takim nieuniknionym elementem życia staje się też sztuczna inteligencja, która obecna jest w bardzo wielu obszarach życia.

Kolejny zespół opracował koncepcję Gallivantera - kapsuły, czy też kabiny, która umożliwi kontakt z przyrodą i ułatwi obserwacje astronomiczne. 

Trzeci z projektów to pomysł na wydarzenie - Sonicity Festival. Uczestnicy braliby udział w aktywnościach, które mają uświadamiać, jak istotnym elementem w mieście jest dźwięk. Byłyby to nie tylko działania uświadamiające negatywny wpływ hałasu miejskiego na zdrowie, ale również pomagałoby uczestnikom odkrywać w mieście dźwięki, które poprawiają nastrój.

W ramach programu otwarte wykłady wygłosili polscy i zagraniczni eksperci i naukowcy, m.in. prof. Mark McCaughrean oraz dr Michele Armano (astronomowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej), prof. Aleksandra Przegalińska (eksperta z obszaru sztucznej inteligencji z MIT / ALK), prof. Maciej Konacki (astronom z Polskiej Agencji Kosmicznej/CAMK PAN) czy dr hab. Matt Strzelecki (geograf-polarnik z Uniwersytetu Wrocławskiego).

Kolejna edycja programu będzie też zorganizowana w 2020 roku. Będzie ona dotyczyła m.in. poszukiwania interdyscyplinarnych rozwiązań dla różnych aspektów życia w dobie pandemii.

Program ART+DESIGN+SCIENCE, to inicjatywa polskiego studia designu strategicznego Science Now.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024