Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
30.04.2020 aktualizacja 30.04.2020

Kraków/ Studenci AGH zbudowali proekologiczny bolid wodorowy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowali proekologiczny bolid, napędzany wodorem. To jeden z niewielu tego typu pojazdów w Polsce, skonstruowany przez studentów. W 2021 r. maszyna weźmie udział w międzynarodowych zawodach.

Wśród zalet bolidu Hydrive 1 studenci wymieniają lekkość, wytrzymałość i energooszczędność.

Sercem bolidu jest wodorowe ogniwo paliwowe. Silnik elektryczny, zasilany ogniwem wodorowym, jest dzięki temu nowoczesnym i ekologicznym źródłem energii. Ogniwo nie emituje żadnych zanieczyszczeń przy spalaniu wodoru, a jedynym produktem ubocznym powstającym podczas procesu jest woda.

Pojazd waży ok. 30 kg przy 320 cm długości i 75 cm szerokości. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki pokryciu karoserii laminatem na bazie włókien węglowych. Skutkuje to znacznym obniżeniem masy w porównaniu z konstrukcjami metalowymi, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wytrzymałości pojazdu. Bolid ma budowę modułową, a jego poszczególne elementy zostały wykonane z lekkich i wytrzymałych stopów aluminium. Z kolei kierownica pojazdu wykonana została w technice druku 3D.

Jak podaję twórcy, konstrukcja jest pokryta lakierem o niskim współczynniku tarcia, co w połączeniu z opływowym kształtem karoserii zapewnia minimalną siłę oporu powietrza. Dzięki temu pojazd może rozwijać większe prędkości przy mniejszym zużyciu paliwa.

Maksymalna zakładana prędkość konstrukcji to 41 km/h. Silnik indukcyjny wyróżnia się zaś zdolnością hamowania rekuperacyjnego, dzięki któremu podczas zwalniania maszyna nie traci zgromadzonej energii, lecz przekształca ją w energię elektryczną.

Bolid skonstruowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Konstruktorów MechaniCAD działającego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.

Celem zespołu z AGH jest nie tylko doskonalenie swoich umiejętności, ale też popularyzowanie wiedzy na temat ekologicznych rozwiązań w transporcie oraz wskazanie realnej alternatywy dla obecnie powszechnie stosowanych napędów spalinowych.

Bolid Hydrive 1 powstawał od zeszłego roku z myślą o starcie w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon, jednych z najbardziej innowacyjnych konkursów dla młodych konstruktorów.

Studenckie zespoły z całego świata stają przed wyzwaniem zbudowania i przetestowania pojazdów możliwie najbardziej sprawnych pod względem energetycznym.

Co roku w konkursie bierze udział ponad 200 drużyn studenckich z całego świata. Tegoroczna edycja z powodu pandemii została przełożona na 2021 rok. Miejsce zawodów zostanie ustalone po ustaniu pandemii.(PAP)

bko/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022