
Odkryte w pobliżu kominów hydrotermalnych na dnie morza, żywiące się etanem drobnoustroje wykorzystują mechanizm, który można by zastosować do produkcji etanu z dwutlenku węgla – informuje pismo „mBio”.
Grupa badawcza doktora Guntera Wegenera z Instytutu Mikrobiologii Morskiej im. Maxa Plancka w Bremie we współpracy z naukowcami z innych instytutów odkryła nieznane wcześniej drobnoustroje próbkach pobranych z głębokości 2000 metrów z basenu Guaymas na w Zatoce Kalifornijskiej. Naukowcy korzystali ze słynnego pojazdu podwodnego „Alvin”, będącego własnością amerykańskiego ośrodka Woods Hole Oceanographic Institution.
„Basen Guaymas to naturalne laboratorium pełne nowych gatunków” - powiedział Wegener. „Za tę niezwykłą różnorodność odpowiedzialne są tryskające z dna morskiego gorące ciecze. W tym środowisku odkryliśmy już wiele organizmów”.
W przeciwieństwie do zwierząt, które trawią tylko białka, węglowodany i tłuszcze, mikroorganizmy żywią się także innymi związkami organicznymi - nawet gazem ziemnym. Etan (C2H6) jest drugim (po metanie) najczęściej spotykanym składnikiem gazu ziemnego.
Niektóre składniki gazu ziemnego, takie jak propan lub butan, mogą być rozkładane przez same bakterie. Jednak aby wykorzystać główne składniki - metan i etan - potrzebne są dwa różne organizmy tworzące tak zwane konsorcjum: archeony, i bakterie. Badanie procesów biochemicznych wykorzystywanych przez „konsorcja” w laboratorium było do tej pory niezwykle trudne: organizmy te rosną bardzo wolno i dzielą się co kilka miesięcy. Dlatego zawsze mało było dostępnej biomasy.
Inaczej jest z nowo odkrytymi konumentami etanu - ich konsorcja rozwijają się znacznie szybciej, a liczba komórek podwaja się co tydzień.
Mając dostęp do wystarczającej ilości biomasy naukowcy byli w stanie przeprowadzić obszerne analizy. Udało się na przykład zidentyfikować kluczowe produkty pośrednie degradacji etanu oraz zsekwencjonować pierwszy kompletny genom degradującego gaz ziemny archeona.
Nazwano go Ethanoperedens thermophilum, co oznacza „kochającego ciepło etanożercę”. Bakterie partnerskie są znane z innych konsorcjów.
Jak się okazało, archeony mogłyby również potencjalnie przekształcać dwutlenek węgla w etan, co może znaleźć zastosowanie w procesach biotechnologicznych, na przykład produkcji paliw.
Zespół Wegenera szuka teraz takich organizmów w naturze, a we współpracy z innymi naukowcami próbuje przekształcić drobnoustroje wytwarzające metan w producentów etanu.
Opisane drobnoustroje wykorzystując etan w głębinach morza zapobiegają przedostawaniu się tego gazu do atmosfery. Z drugiej mogłyby pomóc przemysłowi w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla.(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.