Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
22.04.2020 aktualizacja 22.04.2020

Gdańsk/ Hevelianum zaprasza na Dni Nauki online

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Gdańskie centrum promocji nauki - Hevelianum zaprasza na Dni Nauki online. Od 27 kwietnia do 1 maja stypendyści Fahrenheita poprowadzą cykl wykładów popularnonaukowych z różnych dziedzin, m.in. medycyny, fizyki, astronomii, prawa.

W związku z trwającym stanem epidemii w Polsce, centrum promocji nauki - Hevelianum oraz Gdańskie Stowarzyszenie Stypendystów Fahrenheita organizują Dni Nauki w sieci. Z tej okazji dziewięciu młodych naukowców przygotowało cykl wykładów popularnonaukowych. Codziennie - od poniedziałku 27 kwietnia do 1 maja - od godz. 17.00 na profilu społecznościowym Facebook Hevelianum (https://www.facebook.com/hevelianum/) odbędzie się premierowa publikacja.

"Oferta wykładowa jest niezwykle bogata, każdy znajdzie coś dla siebie – medycyna, fizyka, rynek finansowy, kryminalistyka, prawo międzynarodowe, transport, meteorologia, astronomia, psychologia. Od 27 kwietnia przez pięć kolejnych dni odwiedzajcie nasz fanpage i posłuchajcie o fascynacjach młodych naukowców. Wielka dawka lekkostrawnej wiedzy gwarantowana" - zachęcają organizatorzy.

Podczas Dni Nauki stypendyści Fahrenheita opowiedzą o swoich badaniach i pasjach. Odkryją tajemnice cząsteczek pędzących z (prawie) prędkością światła. Przedstawią, w jaki sposób przeszczepia się twarz. Postarają się wyjaśnić, czy możliwa jest podróż z Gdańska do Krakowa w pół godziny. Odpowiedzą również na pytanie, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na amerykański rynek.

Młodzi naukowcy wytłumaczą, dlaczego przystojni kryminaliści dostają krótsze wyroki. Poruszą też inne zagadnienia związane z kryminologią, kryminalistyką oraz prawem międzynarodowym. Opowiedzą jak superkomputery wykorzystywane są w świecie meteorologii i nie tylko. Podpowiedzą, jak zostać astronautą.

Szczegóły programu wirtualnych Dni Nauki w Hevelianum można znaleźć pod adresem.

Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita jest pierwszym w Polsce stypendium przeznaczonym na finansowanie studiów zagranicznych. Początkowo stypendia były przyznawane gdańskim absolwentom matury międzynarodowej. Od jedenastu lat mogą się o nie ubiegać również osoby legitymujące się maturą polską i wybitnymi osiągnięciami oraz działalnością na rzecz środowiska gdańskiego. Program przeznaczony jest dla studentów rozpoczynających zarówno jednolite studia magisterskie i magistersko-inżynierskie, jak i licencjackie (I stopnia) oraz magisterskie (II stopnia).

W ciągu ostatnich 15 lat stypendium Fahrenheita otrzymało ponad 100 najzdolniejszych absolwentów szkół średnich w mieście. Miasto wydało na ten cel ponad 9,6 mln zł. Od roku akademickiego 2005/2006 przyznano ogółem 390 stypendiów.

W 20019 roku Kapituła Stypendialna przyznała na rok akademicki 2019/2020 stypendia 20 studentom na łączną kwotę 437 tys. zł. Otrzymało je 17 studentów, którzy zdobyli je także w poprzednim roku akademickim oraz trzy studentki, które rozpoczynają w tym roku studia poza granicami kraju. Stypendyści otrzymywać będą 2500 zł brutto przez dziewięć miesięcy, a trzy osoby - przez dziesięć miesięcy (ze względu na dłuższy rok akademicki).

Hevelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową miasta Gdańska. Położone jest na Grodzisku zwanym też Fortami, na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 27 hektarów, pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku i służących niegdyś obronie miasta.

Dawne militarne obiekty w ostatnich latach sukcesywnie remontowano urządzając w nich kolejne wystawy adresowane głównie do dzieci i młodzieży. Dziś w Hevelianum oglądać można m.in. wystawy prezentujące historię samych Fortów, poświęcone fizyce i astronomii, w tym energii oraz ruchowi czy przybliżające najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące siedmiu ziemskich kontynentów.

Centrum dysponuje też mobilnym planetarium składającym się z dmuchanej kopuły mającej średnicę sześciu metrów i mogącym pomieścić około 30 osób.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Machińska

anm/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023