Polarnik: niezależnie od pandemii do listopada poddani jesteśmy naturalnej kwarantannie

Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego. PAP/Tomasz Janecki 17.03.2010
Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego. PAP/Tomasz Janecki 17.03.2010

Dziesięć osób znajduje się obecnie w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego i pozostanie tam do listopada tego roku. "Niezależnie od pandemii i tak przez najbliższe miesiące będziemy odizolowani od reszty świata" - powiedziała PAP kierownik wyprawy dr Joanna Plenzler.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego jest jedną z około 40 stacji całorocznych, obecnych w tej części świata. Położona jest na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego.

Pod koniec marca stację opuściło kilkanaście osób z tzw. grupy letniej - na Antarktydzie zima rozpoczyna się właśnie teraz.

"Zimą, kiedy przyroda zamiera, jest mniej pracy w terenie i nie potrzeba aż tylu rąk do pracy. W sumie jest nas teraz tutaj dziesięcioro" - powiedziała PAP kierownik wyprawy dr Joanna Plenzler z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Zapytana o to, czy pandemia koronawirusa w jakiś sposób wpływa na działalność placówki, zaprzeczyła. "Warunki pogodowe zimą i lód na morzu bardzo ograniczają możliwość dotarcia na Wyspę Króla Jerzego oraz wydostania się z niej. Z tego też względu zimą przeważnie nie przyjeżdżają grupy naukowe. Takie okoliczności powodują, że jesteśmy poddani naturalnej kwarantannie. Niezależnie od pandemii i tak przez najbliższe miesiące bylibyśmy odizolowani od reszty świata" - podkreśliła.

Dziesięcioosobowa ekipa będzie pracować na stacji do początku antarktycznego lata, czyli do listopada tego roku. Dr Plenzler wyjaśniła, że w okresie letnim w Arctowskim pracowało od 16 do 28 osób. Był to personel stacji odpowiedzialny za jej funkcjonowanie i utrzymanie budynków oraz ciągłość monitoringu środowiska przyrodniczego, a także naukowcy realizujący swoje badania.

"Dzięki sprzyjającej pogodzie niemal wszystkie pomiary i obserwacje wykonano w zaplanowanych terminach. Będą one wykonywane nadal podczas antarktycznej zimy" - powiedziała kierownik wyprawy.

Badacze m.in. obserwują ssaki płetwonogie i ptaki mające kolonie lęgowe w okolicy, przyglądają się też lokalnym lodowcom i wykonują pomiary fizykochemiczne oceanu.

W ubiegłych miesiącach na stacji pracowali naukowcy nie tylko z Polski, ale też z Włoch, Chile, Argentyny, Kolumbii, Turcji; z krótkimi jednodniowymi wizytami pojawili się również naukowcy z Hiszpanii, Brazylii, Peru i USA.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła działalność w 1977 r. W momencie, gdy główny budynek stacji został oddany do użytku, znajdował się kilkanaście metrów od morza; teraz przy wysokich stanach wód jest to niecały metr - z tego powodu grozi jej zniszczenie. Dlatego podjęto decyzję o budowie nowego budynku. W listopadzie 2018 r. resort nauki poinformował, że przekaże na ten cel dotację w wysokości 88 mln zł. Nowy gmach ma zostać oddany do użytku w 2023 r. Z informacji przekazanych przez dr Joannę Plenzler wynika, że latem na terenie stacji wykonano pomiary geotechniczne w związku z budową nowego budynku.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

  • 19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Piotr Polak

    Min. Wieczorek: ustawa dot. Funduszu Dopłat obejmująca m.in. remonty i budowę akademików jest gotowa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera