Zamiast spotkań - webinaria z otwartego dostępu i prawa autorskiego

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Szkolenia dla redaktorów czasopism naukowych z publikowania treści na licencjach otwartych na czas panującej pandemii zostały przeniesione do internetu. Najbliższe webinaria odbędą się 21 i 28 kwietnia. Udział w nich jest bezpłatny.

Podczas spotkania online poruszone zostaną m.in. takie zagadnienia jak: zalety otwartego dostępu i polskie przepisy go dotyczące, wymogi i rekomendacje instytucji finansujących badania naukowe, indeksowanie w bazach międzynarodowych, wydawanie czasopisma na otwartych/wolnych licencjach, prawo autorskie w kontekście licencji Creative Commons, przykłady zapisów umownych regulujących licencje.

Mowa będzie również o Platformie Polskich Publikacji Naukowych – jej działaniu, procedurom przystąpienia. Celem tej platformy jest udostępnienie - w modelu otwartego dostępu - znacznej części bieżących polskich publikacji naukowych.

Najbliższe webinaria odbędą się 21 i 28 kwietnia. Uczestnicy będą mogli pobrać materiały (m.in. broszury, wzory umów) oraz zadawać pytania za pomocą funkcji czatu. Wizerunek uczestników nie będzie użyczany. Szkolenia są bezpłatne.

Więcej informacji m.in. ws. rejestracji na stronie: www.pppn.icm.edu.pl.

Organizatorem szkoleń jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Adam Wiciński z ICM podał, że webinaria zamiast planowanych szkoleń stacjonarnych organizowane będą do czasu unormowania się sytuacji związanej z pandemią.

Cały projekt dotyczący Platformy Polskich Publikacji Naukowych współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączna jego wartość wynosi ponad 5,16 mln zł, a czego dofinansowanie to ponad 4,37 mln zł.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: do wdrożenia prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych w Polsce niezbędne są zmiany legislacyjne

  • 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Minister nauki: po 16 września ostateczny projekt ustawy o PAN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera