
Według nowego raportu, w ciągu dwóch lat liczba dzieci ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu wzrosła w USA aż o 10 proc., a od 2000 roku prawie się podwoiła. Nie wiadomo jednak, na ile rzeczywiście wzrosła liczba przypadków, a na ile są lepiej wykrywane.
Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) opublikowały nowy, oparty na danych z 2016 roku raport na temat występowania u 8-letnich dzieci zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Jak się okazało, 1 dziecko na 54 ma zdiagnozowane spektrum autyzmu. To 10-proc. wzrost od poprzedniego raportu, opartego na danych z roku 2014.
Podobnie jak w poprzednich latach, chłopcy są aż 4 do 5 razy zagrożeni zaburzeniem niż dziewczynki.
Spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorder - ASD) objawia się m.in. problemami w relacjach społecznych, ograniczeniem zainteresowań i powtarzalnymi zachowaniami. Dla poprawy stanu dziecka kluczowa jest wczesna diagnoza i leczenie.
Do dzisiaj przyczyny ASD są jednak słabo poznane. Uważa się, że rolę odgrywają zarówno geny, jak i środowisko.
Jak twierdzą uczestniczący w przygotowaniu raportu naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, liczba przypadków zaburzenia dramatycznie rosła w ciągu ostatnich kilku dekad.
Specjaliści nie wiedzą jednak, w jakim stopniu faktycznie nastąpił wzrost przypadków ASD, a w jakim poprawiła się ich wykrywalność.
Zwiększyła się bowiem świadomość społeczna na temat spektrum autyzmu, polepszyła diagnostyka, dokumentacja poszczególnych przypadków, a także zmieniły się diagnostyczne kryteria.
Obecny raport jest siódmym z kolei. W latach 2000-2002 ASD miało 1 dziecko na 150, w roku 2006 - 1 na 110, w 2008 - 1 na 88, w 2010 - 1 na 68, w 2012 - 1 na 68, w 2014 - 1 na 59.
„Musimy dowiedzieć się, jak wiele dzieci ma ASD, aby przygotować nasze społeczności i odpowiednie służby” - podkreśla dr Li-Ching Lee, jeden z badaczy.
„Prowadzone już dokładne szacunki pomogą w opracowaniu realistycznych planów wspierania tych dzieci teraz i później, aż do okresu młodzieńczego i dorosłości” - dodaje.
ASD, jak podają naukowcy, można zdiagnozować już w wieku 24 miesięcy. Często jednak, nawet w USA dzieci nie są odpowiednio badane nawet w wieku 36 miesięcy. To opóźnia wprowadzenie leczenia.
Eksperci CDC zalecają więc, aby rodzice śledzili rozwój swoich dzieci i działali szybko - wysyłali je odpowiednie badania, jeśli tylko coś zacznie ich niepokoić.
Informację dla rodziców, a także lekarzy i opiekunów CDC udostępnia na stronie: http://www.cdc.gov/ActEarly.
Więcej informacji na stronach: https://www.jhsph.edu/news/news-releases/2020/us-autism-rates-up-10-percent-in-new-cdc-report.html https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/addm-community-report/index.html https://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/index.html?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Factearly%2Findex.html
(PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.