Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
29.03.2020 aktualizacja 29.03.2020

Szczecińskie uczelnie włączają się w akcję produkcji przyłbic ochronnych dla lekarzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci i naukowcy ze szczecińskich uczelni włączyli się w akcję produkcji przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. Części do osłon drukuje w 3D Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Akademia Sztuki w Szczecinie.

W drukarce 3D powstaje ramka – opaska, która pozwala na zamocowanie przezroczystej szybki ochronnej. Potrzebne są też elementy gumowe, przytrzymujące opaskę na głowie.

"Dziennie drukujemy w tej chwili osiemnaście opasek, chcemy jednak zwiększyć tę liczbę do ok. 50-60 sztuk. Pracujemy w trzyosobowym zespole. Mamy do dyspozycji sześć drukarek, kolejne trzy zostaną zakupione przez uczelnię - wszystkie będą pracowały przy tym jednym zadaniu" – powiedział PAP dr inż. Marcin Królikowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT).

Dodał, że zespół korzysta z projektów przyłbic udostępnionych nieodpłatnie przez firmę Prusa Research, która opracowała dwie wersje ramek - mniejszą i, wygodniejszą, większą.

"Ramki produkujemy z politereftalanu etylenu, modyfikowanego glikolem, czyli krótko mówiąc z tworzywa PET, z którego robione są butelki do wody mineralnej czy soków. To materiał obojętny chemicznie, nadający się do dezynfekcji. Powstające z niego wydruki nie ulegają łatwo uszkodzeniu" – zaznaczył dr inż. Królikowski.

Na wydrukowanie dwóch mniejszych opasek potrzeba obecnie 4 godzin. Naukowcy z ZUT opracowują sposób drukowania warstwowego, aby można było wydrukować kilka opasek jednocześnie.

Naukowcy oczekują jeszcze na zgłoszenia ofert od przedsiębiorców, którzy mogliby dostarczyć przezroczyste szybki do przyłbic.

W poniedziałek ma się także rozpocząć druk przyłbic na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu ZUT. Uruchomią go studenci zrzeszeni w kole naukowym Yellow Bow Technology, którzy włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Drukarze dla Szpitali".

"Gdy usłyszeliśmy o akcji, poczuliśmy potrzebę pomocy. Część naszych znajomych to lekarze czy studenci medycyny ostatnich lat, którzy pomagają obecnie w szpitalach. Dlatego my też postanowiliśmy im pomóc na tyle, na ile możemy" - powiedziała PAP przewodnicząca koła Kamila Jelonek.

Wydruk będzie nadzorował opiekun koła mgr inż. Eugeniusz Ginter. "To nie jest pora na studenckie próby i błędy – trzeba zrobić to raz i dobrze, aby lekarze dostali te przyłbice jak najszybciej" – zaznaczyła Jelonek.

Jak dodała, wielkoformatowa drukarka, która jest na wyposażeniu wydziału, będzie mogła wydrukować jednorazowo nawet kilkadziesiąt opasek mocujących do przyłbic.

Studenci podzielą się na grupy i – przy zachowaniu wszystkich obowiązujących obecnie procedur bezpieczeństwa – będą drukować, a następnie montować szyby ochronne i gumowe osłonki, dostarczone przez organizatorów akcji. Obecnie trwa projektowanie procesu technologicznego.

W akcję pomocy ośrodkom medycznym włączyli się także laboranci i studenci Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie. W laboratoriach, na co dzień służących studentom uczelni artystycznej, powstają przyłbice dla szczecińskiego szpitala wojewódzkiego, przekształconego w szpital zakaźny.

Przyłbice drukowane są z materiałów dostępnych w zasobach uczelni, jak jednak wskazali pracownicy, materiały te powoli się kończą. Wystosowali apel z prośbą o wpłatę darowizn dla Akademii Sztuki, aby utrzymać ciągłość produkcji.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023