Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
24.03.2020 aktualizacja 24.03.2020

Internauci mogą wziąć udział w ankiecie o życiu codziennym w czasie pandemii

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Czy podczas pandemii niepokoimy się o zdrowie swoje i najbliższych? A może jesteśmy zadowoleni, bo nagle mamy dla siebie więcej czasu? – m.in. takie pytania w dwóch anonimowych ankietach zadają internautom socjologowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

"Sytuacja związana z obecnością koronawirusa w Polsce jest dla większości z nas czymś nowym, wywołującym różne emocje (…). Dlatego w obliczu trosk i niepewności, mimo wielu nowych wyzwań i obowiązków, cześć pracowników i doktorantów stara się na bieżąco gromadzić informacje na temat radzenia sobie ludzi w tych niecodziennych okolicznościach" – wyjaśniają socjologowie.

Zachęcają więc internautów do poświęcenia kilkunastu minut na wypełnienie dwóch anonimowych ankiet dostępnych na stronie Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwsza z ankiet dotyczy życia codziennego w czasie pandemii – jak Polacy radzą sobie z tą sytuacją. Tutaj socjologowie pytają m.in. o zmianę przyzwyczajeń (mycie rąk, wychodzenie z domu), odczuwane emocje (np. te związane z obawą o zdrowie swoje i najbliższych, frustracją z powodu obostrzeń czy zadowoleniem z posiadania wolnego czasu), ocenę pewnych zachowań (np. kasłanie w miejscu publicznym, kupowanie żywności na zapas, rozsyłanie niepotwierdzonych informacji innym czy nadmierne panikowanie) i o sposoby spędzania czasu z najbliższymi.

Druga dotyczy opinii i postaw Polaków wobec koronawirusa – co o tej sytuacji myślą, jakie podejmują działania itd. Są tam zagadnienia dotyczące m.in. zamknięcia placówek oświatowych, uciążliwości pozostawania w domu przez dłuższy czas czy sytuacji gospodarczej w kraju.

Linki do ankiet znajdują się na stronie internetowej.

Jak zapewniają socjologowie, zbierane dane są anonimowe i poufne, a odpowiedzi będą wykorzystywane wyłącznie do celów naukowych. Wyniki zostaną wykorzystane zbiorczo w postaci obliczeń statystycznych oraz udostępnione.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023