Nauka dla Społeczeństwa

07.07.2022
PL EN
23.03.2020 aktualizacja 23.03.2020

Nagrody PTM dla wybitnych matematyków: prof. Tomilova i Bobrowskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polskie Towarzystwo Matematyczne przyznało nagrody dla wybitnych matematyków. Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha otrzymał Yuriy Tomilov z Instytutu Matematycznego PAN, a laureatem Nagrody Głównej im. Hugona Steinhausa został prof. Adam Bobrowski z Politechniki Lubelskiej.

Nagrody PTM to jedne z najbardziej prestiżowych polskich nagród dla matematyków. Nagroda im. Stefana Banacha przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych. A Nagroda im. Hugona Steinhausa wręczana jest za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki (PTM przyznaje też co dwa lata nagrodę im. Samuela Dicksteina za osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki, w tym roku jej nie przyznano).

Do nagród mogą kandydować obywatele polscy lub osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, ale zamieszkałe na stałe w Polsce.

Prof. Yuriy Tomilov z Instytutu Matematycznego PAN doceniony został za znaczący wkład w rozwój analizy funkcjonalnej, analizy harmonicznej i współczesną analizę zespoloną. Nagrodę przyznano mu za głębokie i szeroko cytowane wyniki w zakresie teorii operatorów i półgrup operatorów na przestrzeniach Banacha oraz ich zastosowania w teorii równań różniczkowych i teorii ergodycznej.

Yuriy Tomilov doktorat zrobił na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie. A od 2000 roku przebywa w Polsce - najpierw w Toruniu, gdzie na UMK uzyskał z wyróżnieniem habilitację, a od 2006 roku jest zatrudniony w IM PAN.

Z kolei prof. Adam Bobrowski z Politechniki Lubelskiej otrzymał Nagrodę Główną PTM im. Hugona Steinhausa 2019 za całokształt dorobku w dziedzinie zastosowań matematyki.

Prof. Adam Bobrowski jest specjalistą z teorii półgrup operatorów oraz procesów stochastycznych i ich zastosowań w modelach biologicznych. Jest autorem 5 monografii i 66 artykułów naukowych. Jego badania związane z zastosowaniami matematyki można podzielić na trzy grupy: genetyka populacyjna, ekspresja genów i dyfuzja wewnątrzkomórkowa, a ostatnio również zagadnienia z agrofizyki.

Na przykład z jego wyników dotyczących dryfu genetycznego i mutacji korzysta się przy badaniu wędrówki ludów i naszej prehistorii. Badanie ścieżek sygnałowych i ekspresji genów, to fundamentalne zagadnienie współczesnej biologii i medycyny, kluczowe do zrozumienia patogenezy wielu chorób. Zupełnie nowatorskie są badania dyfuzji w cienkich warstwach, w których profesor z powodzeniem wykorzystuje twierdzenia o zdegenerowanych przejściach granicznych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022