Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
17.03.2020 aktualizacja 17.03.2020

Kraków/ Maski studentów AGH – nie dla bolidu, a dla szpitala

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pół tysiąca masek z filtrem przekazali we wtorek studenci AGH Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie. Maski te miały chronić żaków, członków zespołu AGH Racing, podczas budowy tegorocznego bolidu.

„Chcemy pomóc tym, którzy najbardziej teraz potrzebują pomocy – czyli pacjentom i personelowi medycznemu. Poza tym w obecnej sytuacji najbliższe zawody bolidów stają pod znakiem zapytania” – powiedział PAP członek AGH Racing Bartosz Gajewski.

Maski z filtrem potrzebne są studentom podczas pracy nad bolidem, przede wszystkim chronią drogi oddechowe podczas szlifowania poszczególnych elementów konstrukcji.

Studenci są w trakcie budowy bolidu, jednak najcięższe prace musieli wstrzymać w związku z wprowadzeniem przez uczelnie nadzwyczajnego trybu pracy, który oznacza ograniczenie pracy do minimum, w tym odwołanie spotkań, wykładów, zajęć.

Zespół AGH Racing działa od 2012 r., konstruuje i buduje bolidy na użytek międzynarodowych zawodów, w których zdobywa najwyższe laury. Najbliższe zawody miały się odbyć w czerwcu w Kalifornii.

Studenci AGH zachęcają w mediach społecznościowych, aby iść w ślady zespołu AGH Racing i przekazywać szpitalom maski, gogle ochronne i fartuchy medyczne.

We wtorek dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zaapelowała o środki higieniczne, maski i gogle, ale przede wszystkim przyłbice ochronne.

W województwie małopolskim jest pięć osób zarażonych koronawirusem – czterech z nich przebywa w Szpitalu Uniwersytecki, a jeden w szpitalu im. S. Żeromskiego.

W Polsce pięć osób zmarło z powodu koronawirusa, zarażonych jest 221. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023