
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił się do 10 uczelni w regionie z prośbą o wytypowanie przynajmniej jednego domu studenckiego na obiekt kwarantannowy.
Pismo, datowane na 16 marca, otrzymały: Politechnika Śląska w Gliwicach Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Częstochowska, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
"Zwracam się z prośbą o wytypowanie przynajmniej jednego domu studenckiego, który jest przygotowany do natychmiastowego opróżnienia i zajęcia go pod obiekt kwarantannowy. Jednocześnie proszę wskazać, ile miejsc jest w każdym obiekcie" – napisał wojewoda.
"Ponadto proszę o informację, czy możliwe jest przygotowanie większej ilości obiektów na potrzeby kwarantanny z określeniem ilości miejsc i czasu osiągnięcia gotowości" – dodał.
Rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko poinformował PAP, że uczelnia po sygnałach od służb wojewody rozpoczęła przygotowania już w piątek. "W pełni rozumiemy sytuację. W każdym z naszych miast uniwersyteckich – Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie - przeznaczyliśmy na te potrzeby po jednym akademiku" – powiedział.
W Katowicach to Dom Studencki nr 2, w którym są 244 miejsca. Jak zapewnił rzecznik studenci, którzy np. obawiają się wracać do domu, by nie narażać osób z rodziny będących w grupie podwyższonego ryzyka, mają zapewnione miejsca w innych domach. "Osoby, które wcześniej wyjechały i pozostawiły w akademiku swoje rzeczy, również nie muszą się o nie martwić. Te rzeczy zostaną spakowane komisyjnie i będą na nich czekać w depozycie" – powiedział Jacek Szymik-Kozaczko.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka
lun/ pat/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.