Nauka dla Społeczeństwa

01.06.2023
PL EN
17.03.2020 aktualizacja 17.03.2020

Wojewoda śląski zwrócił się do 10 uczelni o przygotowanie akademików na kwarantannę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił się do 10 uczelni w regionie z prośbą o wytypowanie przynajmniej jednego domu studenckiego na obiekt kwarantannowy.

Pismo, datowane na 16 marca, otrzymały: Politechnika Śląska w Gliwicach Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Częstochowska, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

"Zwracam się z prośbą o wytypowanie przynajmniej jednego domu studenckiego, który jest przygotowany do natychmiastowego opróżnienia i zajęcia go pod obiekt kwarantannowy. Jednocześnie proszę wskazać, ile miejsc jest w każdym obiekcie" – napisał wojewoda.

"Ponadto proszę o informację, czy możliwe jest przygotowanie większej ilości obiektów na potrzeby kwarantanny z określeniem ilości miejsc i czasu osiągnięcia gotowości" – dodał.

Rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko poinformował PAP, że uczelnia po sygnałach od służb wojewody rozpoczęła przygotowania już w piątek. "W pełni rozumiemy sytuację. W każdym z naszych miast uniwersyteckich – Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie - przeznaczyliśmy na te potrzeby po jednym akademiku" – powiedział.

W Katowicach to Dom Studencki nr 2, w którym są 244 miejsca. Jak zapewnił rzecznik studenci, którzy np. obawiają się wracać do domu, by nie narażać osób z rodziny będących w grupie podwyższonego ryzyka, mają zapewnione miejsca w innych domach. "Osoby, które wcześniej wyjechały i pozostawiły w akademiku swoje rzeczy, również nie muszą się o nie martwić. Te rzeczy zostaną spakowane komisyjnie i będą na nich czekać w depozycie" – powiedział Jacek Szymik-Kozaczko. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023