Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
12.03.2020 aktualizacja 12.03.2020

Kraków/ Zakaz gromadzenia się na terenie największego osiedla studenckiego w kraju

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ogłosiła w czwartek zakaz gromadzenia się na terenie tzw. Miasteczka Studenckiego AGH, największego osiedla domów studenckich w Polsce.

Decyzję taką władze AGH zatwierdziły w czwartek i obowiązuje on od chwili przyjęcia do odwołania.

„Decyzja ta jest podyktowana troską i dobro wspólne studentów i mieszkańców. Mamy także na uwadze zalecenia służb i organów państwowych” – powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Zakaz obejmuje zarówno osoby mieszkające na Miasteczku Studenckim AGH, jak i osoby spoza kampusu.

Jak dodała rzeczniczka, od środy studenci masowo opuszczają akademiki i wyjeżdżają do domów. Podkreśliła, że żacy mają prawo pozostać w akademikach. Uczelnie wprowadziły zakaz odwiedzin w domach studenckich i nie kwaterują nowych osób.

Według informacji PAP jeszcze w środę wieczorem studenci bawili się, m.in. grillowali, na Miasteczku AGH. W czwartek teren ten jest opustoszały.

Część akademików ma również wydzieloną przestrzeń hostelową. Decyzją władz AGH do 14 kwietnia akademiki zawieszają działalność hostelową i nie wynajmują pokoi turystom. Dotychczasowe rezerwacje miejsc zostały anulowane, jednak osoby, które są już zameldowane w hostelach, mogą w nich pozostać.

Miasteczko Studenckie AGH jest największym tego typu osiedlem akademickim w Polsce, jego powierzchnię zajmuje 20 domów studenckich AGH, które zamieszkuje ponad 7 tys. studentów. W obrębie miasteczka znajduje się też kilka akademików Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są tutaj także kluby i sklepy.

AGH zachęca studentów do samodzielnej nauki i prosi, aby czekali na informacje od swoich wydziałów o formach nauki i zajęć online, które będą się odbywać do 25 marca.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022