Fluorescencyjna substancja może chronić skorpiony przed pasożytami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jedna z substancji, dzięki którym skorpiony świecą w ciemności pod wpływem ultrafioletu może też chronić je przed pasożytami – informuje „Journal of Natural Products”.

Jak zaobserwowali ponad 60 lat temu naukowcy, większość skorpionów świeci niebiesko-zielono, gdy są oświetlone ultrafioletem lub naturalnym światłem księżycowym.

Zawdzięczają to głównie beta-karbolinie i 7-hydroksy-4-metylokumarynie, substancjom znajdującym się w wielowarstwowym oskórku - twardej powłoce pokrywającej ciała tych stawonogów. Co ciekawe, zaraz po wylince skorpion nie świeci, zaczyna świecić dopiero po dwóch dobach, gdy jego egzoszkielet stwardnieje. To bardzo trwała właściwość – świecą nawet skamieliny skorpionów, a w przypadku okazów zakonserwowanych w alkoholu po pewnym czasie świeci również alkohol.

Latarka emitująca promieniowanie UV to w wielu krajach przydatne wyposażenie, ponieważ niektóre gatunki mogą być niebezpieczne dla życia ludzi, zwłaszcza dzieci. Co roku z powodu jadu skorpionów umiera kilka tysięcy osób – więcej zabijają tylko węże i owady błonkoskrzydłe.

Naukowcy nie są pewni, jakie znaczenie ma skorpiona fluorescencja. Niektórzy spekulują, że świecące substancje chronią przed światłem słonecznym, pomagają znaleźć partnerów w ciemności, wabią lub dezorientują ofiary.

Masahiro Miyashita i jej współpracownicy z uniwersytetu w Kioto oraz egipskiego uniwersytetu Al-Azhar zastanawiali się, czy u skorpionów mogą występować cząsteczki fluorescencyjne inne niż dotychczas odkryte beta-karbolina i 7-hydroksy-4-metylokumaryna.

Naukowcy wyodrębnili związki z wylinek skorpiona Liocheles australasiae, stosując warunki chemiczne inne niż stosowane we wcześniejszych eksperymentach. Oczyścili związek wykazujący najintensywniejszą fluorescencję. Okazał się estrem ftalanu, który już wcześniej wykazywał właściwości przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze u innych organizmów. Odkrycie sugeruje, że cząsteczka ta może pomóc w ochronie przed infekcjami pasożytniczymi. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera