Empatię widać również w stanie spoczynku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zdolność do odczuwania empatii można ocenić na podstawie badania mózgu znajdującego się w stanie spoczynku. To ułatwia diagnozę tej cechy u osób z autyzmem lub poważnymi zaburzeniami psychicznymi – czytamy na łamach „Frontiers in Integrative Neuroscience”.

Zdolność do odczuwania empatii zazwyczaj bada się za pomocą kwestionariuszy samoopisowych lub technik wymagających angażowania się w określone zadania, takich jak obserwowanie kogoś doświadczającego bólu lub rozwiązywanie dylematów moralnych. To sprawia, że badanie empatii staje się utrudnione w przypadku osób, które nie są w stanie sprostać tym wymaganiom.

„Ocenianie empatii jest często najtrudniejsze w populacji, która najbardziej tego potrzebuje. Empatia to kamień węgielny zdrowia psychicznego i dobrostanu. Poprzez wzbudzanie troski o innych wspiera współpracę i zachowania prospołeczne. Pomaga przewidywać i wnioskować o wewnętrznych uczuciach, zachowaniach i intencjach innych” – mówi dr Marco Iacoboni, jeden z autorów badania (https://doi.org/10.3389/fnint.2020.00003).

To dlatego naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) postanowili sprawdzić, czy poziom empatii można ustalić dzięki ocenie aktywności mózgu znajdującego się w stanie bezczynności.

Specjaliści zaprosili do laboratorium 58 ochotników – kobiet i mężczyzn – w wieku od 18 do 35 lat. Wykonali u nich funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) – badanie umożliwiające pomiar przepływu krwi w mózgu. Uczestników poprosili również o wypełnienie kwestionariuszy empatii.

Chodziło o porównanie wyników uzyskanych w kwestionariuszach z rozkładem aktywności mózgu w rejonach powiązanych we wcześniejszych badaniach z empatią – chęcią i zdolnością do rozumienia cudzej perspektywy. Do analizy danych wykorzystano sztuczną inteligencję, która pomogła wykryć powtarzające się wzorce.

„Ustaliliśmy, że aktywność mózgu w tych rejonach – nawet gdy nie są one bezpośrednio zaangażowane w zadanie wymagające empatii – pozwala ujawnić ludzką skłonność do empatii. Piękno tego badania polega na tym, że rezonans magnetyczny pomógł nam przewidzieć rezultaty, jakie każdy z badanych uzyskał w kwestionariuszu” – komentuje dr Iacoboni.

Wyniki badania mogą ułatwić diagnozowanie i wzmacnianie empatii u osób z autyzmem lub schizofrenią, które są często niesłusznie podejrzewane o brak tej cechy. (PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera