„Inteligentne” bandaże leczą przewlekłe rany

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Nowy „inteligentny bandaż” mógłby poprawić opiekę kliniczną nad osobami z przewlekłymi ranami - poinformowali naukowcy na łamach „Advanced Functional Materials”

Chodzi o przewlekłe i niegojące się rany: owrzodzenia, stopę cukrzycową, odleżyny i oparzenia. Rany takie są wiodąca przyczyną amputacji kończyn, każdego roku dotykają dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. Ze względu na złożony charakter, ich właściwe leczenie jest bardzo ograniczone.

Teraz grupa badaczy z University of Connecticut, University of Nebraska-Lincoln i Harvard Medical School zaprojektowała zdalnie sterowany, „inteligentny” bandaż, który może precyzyjnie dostarczać różne leki do rany. Dzięki niemu lekarz jest w stanie zaprogramować odpowiednie, dostosowane do pacjenta dawkowanie leków nawet na odległość, bez konieczności odbywania wizyty domowej czy hospitalizacji.

„To ważny krok naprzód w inżynierii zaawansowanych opatrunków, które ułatwiają gojenie się trudnych do leczenia ran. Co ważne, taki bandaż nie musi być ciągle zmieniany” - mówi dr Ali Tamayol, główny autor badania.

Jak mówi, proces gojenia się ran jest skomplikowany i wieloetapowy, a na każdym z takich etapów, czyli w różnych stadiach regeneracji tkanek, potrzebne są inne leki. Nowatorski bandaż dostarcza odpowiednie lekarstwa przy minimalnej inwazyjności.

Poprzez specjalną platformę lekarz bezprzewodowo kontroluje uwalnianie leków, a te wstrzykiwane są pacjentowi za pomocą szeregu miniaturowych igieł, w które wyposażony jest bandaż. Igły te mogą przenikać do głębszych warstw łożyska rany przy minimalnym bólu i praktycznie bez wywoływania stanu zapalnego.

Badanie, które doprowadziło do opracowania bandaża, prowadzono najpierw na liniach komórkowych, a następnie na myszach z cukrzycą i poważnym uszkodzeniem skóry. Dzięki zastosowaniu opisanej technologii rany u zwierząt goiły się całkowicie i nie bliznowaciały. „Dowodzi to, że bandaże znacząco poprawiają tempo i jakości gojenia się ran w przypadku ran cukrzycowych” - podkreślają autorzy wynalazku.

Ich zdaniem, urządzenia te mogą potencjalnie zastąpić istniejące obecnie systemy leczenia ran i znacznie zmniejszyć problem ran przewlekłych. Ma to szczególne znaczenie dla osób chorych na stopę cukrzycową.

Więcej informacji: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/adfm.201905544. (PAP)

kap/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera