Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
10.02.2020 aktualizacja 27.04.2021

Nagrodzono zwycięzców konkursu Student-Wynalazca

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Młodych wynalazców z całej Polski nagrodziła Politechnika Świętokrzyska w X edycji konkursu Student-Wynalazca. Nagrodzono autorów pięciu rozwiązań. Nagrodzeni w konkursie studenci z Lublina, Wrocławia, Bydgoszczy, Gliwic i Kielc pojadą do Genewy na Międzynarodową Wystawę Wynalazków.

"To konkurs, który ma budować kulturę innowacyjności w akademickiej społeczności. A komisja oceniając prace ma naprawdę niełatwe zadania, bo każda zgłoszona praca to szereg nietuzinkowych rozwiązań" - mówi Bożena Kaczmarska dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej.

W tym roku równorzędne nagrody powędrowały do pięciu laureatów konkursu Student-Wynalazca.

Studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostali nagrodzeni za cykl 45 wynalazków dotyczących wytwarzania bioaktywnych związków flawonoidowych w wyniku biotransformacji. Takie związki mogą być zastosowane jako substancje czynne leków lub składniki suplementów diety. Działają antyoksydacyjnie, przeciwdziałają nowotworom i cukrzycy, mają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Są słodkie w smaku, dlatego można z nich wyprodukować niskokaloryczne słodziki, które będą smakowały jak cukier, ale - w przeciwieństwie do niego - będą prozdrowotne. Autorzy cyklu to Mateusz Łużny, Ewa Kozłowska, Monika Dymarska i współtwórcy: dr hab. Tomasz Janeczko, dr hab. Edyta Kostrzewa-Susłow, dr inż. Jarosław Popłoński, dr inż. Tomasz Tronina, dr inż. Sandra Sordon, dr inż. Marcelina Mazur.

Paulina Kostrzewa-Demczuk z Politechniki Świętokrzyskiej i prof. Ryszard Dachowski odebrali nagrodę za wynalazek, który poprawi standard mieszkań i domów wykonanych z bloczków i cegieł wapienno-piaskowych z dodatkiem polietylenoglikolu. Pomysł studentki mogą wykorzystać zakłady produkcji ściennych materiałów budowlanych. Jak podkreśla wynalazczyni - mogą one zyskać produkt o świetnych parametrach fizyko-mechanicznych, a jego wprowadzenie do produkcji nie wymaga zmiany istniejącej linii produkcyjnej, a przez to nie będzie obarczone dodatkowymi nakładami finansowymi.

Proces spalania paliw stałych w rusztowych kotłach energetycznych optymalizuje nagrodzony wynalazek Adama Świerczyńskiego z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, opracowany we współpracy z drem inż. Szymonem Ciukajem i Mariuszem Grzesiczakiem. Urządzenie eliminuje te przedmuchy powietrza, które nie biorą udziału w procesie efektywnego spalania. Pozwala efektywnie spalać gorsze - bo wilgotniejsze, a tym samym tańsze paliwa. Zwiększa skuteczność suszenia paliwa na ruszcie, ogrzewa je i ułatwia zapłon, zwiększa sprawność cieplną procesu spalania, przyczynia się również do ograniczenia emisji tlenków azotu.

Dzięki zastosowaniu kolejnego wynalazku znacząco podniesie się bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej. Nagrodzony "System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji" opracowały studentki Marta Gackowska, Sandra Śmigiel i Natalia Jerks z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Współtwórcami są dr inż. Damian Ledziński oraz prof. Piotr Cofta. System będzie można zastosować w pokazach świetlnych, misjach poszukiwawczo – ratunkowych, U-Space, a nawet w działaniach jednostek wojskowych.

Nagrodzono także autorów rozwiązania, które umożliwia gromadzenie energii - tak w domach jednorodzinnych, jak i fabrykach - zachowując wszystkie funkcjonalności klasycznego transformatora. Transformator z magazynem bezwładnościowym zbudowali Łukasz Kwaśny, Karol Fatyga z Politechniki Lubelskiej we współpracy z drem inż. Dariuszem Zielińskim i Bartłomiejem Stefańczakiem.

W konkursie przyznano także wyróżnienia i nagrody specjalne.

Na tegoroczną, dziesiątą edycję konkursu wpłynęły 144 rozwiązania z 26 uczelni. To rezultat pracy badawczo-rozwojowej zespołów składających się ze studentów, nauczycieli akademickich oraz przedsiębiorców. W czołówce uczelni, które mogą pochwalić się największą liczbą innowacyjnych rozwiązań są studenci z Lublina, Szczecina, ale także wynalazcy z Politechniki Świętokrzyskiej. Organizację konkursu wspiera m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022