Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
23.01.2020 aktualizacja 25.02.2020

Znamy już finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2019

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już wiemy, kto znalazł się w finale konkursu Popularyzator Nauki 2019. Sylwetki 22 kandydatów nominowanych do nagrody przedstawimy w kolejnych tygodniach w portalu Nauka w Polsce. Zwycięzców 15. edycji konkursu poznamy w końcu lutego.

Do 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 109 kandydatów. Spośród nich kapituła konkursowa pierwszego stopnia wyłoniła 22 finalistów, którzy są w tym roku nominowani do nagrody.

Tego, kto otrzyma nagrody, dowiemy się 28 lutego podczas Finałowej Gali Konkursu. Nagrodzeni zostaną wówczas laureaci w finałowych kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media, a także laureat/laureatka nagrody głównej - osoba, która otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2018. Dodatkowo redakcja serwisu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

NOMINOWANI DO NAGRODY:

W kategorii Animator:

Dawid Myśliwiec

Jerzy Rafalski

Karol Sieńkowski

Aleksandra Stefaniak

W kategorii Instytucja:

Hydropolis

Klub Astronomiczny Almukantarat

Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki

W kategorii Media do finału trafili:

Crazy Nauka - Aleksandra i Piotr Stanisławscy

Czasopismo "Filozofuj!"

Marzenna Nowakowska

"Pytania z kosmosu" – Program 3 PR - Dr Tomasz Rożek i Marcin Łukawski

W kategorii Naukowiec nominowani są:

dr Wojciech Glac

dr Mikołaj Małecki

dr hab. Piotr Rzymski

dr Joanna Stojer-Polańska

dr Andrew (Zbyszek) Szydło

dr hab. Marta Wrzosek

dr Witold Zawadzki

W kategorii Zespół szansę na nagrodę mają:

Dolnośląski Festiwal Nauki

Dział Marketingu Uniwersytetu SWPS

Heweliusze Nauki

• Zespół MGS „Multimedialny Gwiezdny Spektakl”: prof. dr hab. Adam Maj, dr hab. Jerzy Grębosz, Józef Skrzek

Czytając i przeglądając zgłoszone wnioski z całym przekonaniem stwierdzam, że popularyzacja nauki w Polsce ma się bardzo dobrze i dociera już wystarczająco dobrze do wszystkich zainteresowanych. Porównuję stan obecny do tego sprzed 10 lat, kiedy to ja stawiałem swoje pierwsze kroki w popularyzacji: mamy doświadczonych popularyzatorów i fantastyczne inicjatywy, które robią naukę otwartą, ciekawą i pasjonującą. Szczególnie miło mi obserwować, jak bardzo kreatywni są nasi polscy popularyzatorzy, którzy niestrudzenie i w coraz to nowe i bardzo oryginalne sposoby dzielą się wiedzą - prof. Andrzej Katunin, Juror konkursu PN

Niestety nie wszyscy świetni popularyzatorzy startujący w konkursie zmieścili się w finale. Mimo wszystko im również należą się gratulacje. Wśród kandydatów, którzy nie weszli do finału - ale zostało dostrzeżonych przez jury, znajdują się m.in. redakcja popularnonaukowa Akademickiego radia LUZ, Centrum Nauki Keplera, Fundacja Adamed, Sławomir Matz i jego fanpejdż "Gwiazdy w dłoniach", Anna Bogucka-Kocka i Janusz Kocki, Redakcja magazynu Archeologia Żywa.

Choć dyplomy Popularyzatora Nauki otrzymają nieliczni - to faktycznymi zwycięzcami konkursu są wszyscy zaangażowani w rzetelne popularyzowanie wiedzy. Aby zwrócić uwagę na to, jak ważna i ciekawa jest praca popularyzatorów, w serwisie Nauka w Polsce będziemy systematycznie prezentować sylwetki wszystkich finalistów. To pozwoli czytelnikom poznać dokonania docenionych kandydatów; zobaczyć, na czym polegają świetne pomysły na popularyzację nauki i poznać sprawdzone, dobre praktyki. Liczymy na to, że opowieści o finalistach zainspirują jak najwięcej osób.

Tegoroczny poziom zgłoszeń był bardzo wysoki i wyrównany. Niezwykle trudno było wytypować wyróżniających się kandydatów, szczególnie, że ogromna liczba zgłoszeń prezentowała inicjatywy oddolne, realizowane w wolnym czasie, a nie w ramach obowiązków służbowych. Cieszy też innowacyjny, nieszablonowy charakter podejmowanych przedsięwzięć, który pozwala dotrzeć nie tylko do entuzjastów naukowych odkryć, ale również (a może przede wszystkim) do ich sceptyków - Iwona Kieda, Jurorka konkursu PN

Finalistów wskazało w głosowaniu Jury złożone z laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. Są to: dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka"; prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat; dr Magdalena Osial z UW - autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku"; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; Iwona Kieda reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej oraz dr Jan Świerkowski - lider Instytutu B61, który popularyzuje naukę, łącząc pracę artystów i badaczy.

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursowa drugiego stopnia. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza, prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek - przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Organizowany od 2005 r. konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023