Neandertalczycy potrafili nurkować

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nasi wymarli krewniacy, neandertalczycy, potrafili nurkować w poszukiwaniu muszli i pumeksu – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Żeby zdobyć skorupy małży i kawałki pumeksu neandertalczycy nurkowali w morzu. Świadczą o tym badania prowadzone we Włoszech przez naukowców pod kierunkiem Paoli Villa z University of Colorado (USA).

Jej zespół badał artefakty pochodzące z jaskini o nazwie Grotta dei Moscerini, leżącej na zachodnim wybrzeżu Włoch, ok. 70 km na północ od Neapolu. Znaleziska w jaskini związane z neandertalczykami datowane są na ok. 100 tys. lat.

Wśród przedmiotów znajdują się liczne obrobione muszle małża z gatunku Wenus brunatny (Callista chione), które służyły za skrobaczki. Na podstawie analizy ponad 170 skorup badacze doszli do wniosku, że małże wydobyto spod wody, gdy jeszcze żyły.

W tej samej jaskini znajdowały się fragmenty skał pumeksowych, prawdopodobnie przyniesione przez prąd morski z Zatoki Neapolitańskiej.

Neandertalczycy potrafili zatem, na długo przed przybyciem Homo sapiens, nurkować w poszukiwaniu surowców na narzędzia.

Więcej: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0226690 (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera