Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
17.01.2020 aktualizacja 17.01.2020

UAM w Poznaniu z nowym stadionem lekkoatletycznym

Stadion lekkoatletyczny z tartanową bieżnią sześciotorową i bieżnię z ośmioma torami prostymi do biegów sprinterskich, pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej ze sztuczną murawą, torem dla rolkarzy, siłownią zewnętrzną, otwartym kortem tenisowym, rzutnią do pchnięcia kulą i dwustronną skocznię w dal.  PAP/Jakub Kaczmarczyk 16.01.2020 Stadion lekkoatletyczny z tartanową bieżnią sześciotorową i bieżnię z ośmioma torami prostymi do biegów sprinterskich, pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej ze sztuczną murawą, torem dla rolkarzy, siłownią zewnętrzną, otwartym kortem tenisowym, rzutnią do pchnięcia kulą i dwustronną skocznię w dal. PAP/Jakub Kaczmarczyk 16.01.2020

Ponad 16 mln zł kosztowała budowa nowego obiektu sportowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową znajduje się na Kampusie Morasko, a składają się na niego również pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, tor dla rolkarzy i kort tenisowy.

"Chcemy, żeby nasi studenci, doktoranci, pracownicy byli jak najbardziej zainteresowani uprawianiem sportu. Liczymy, że dzięki temu obiektowi powstaną nowe sekcje sportu wyczynowego" – wyraził nadzieję prorektor dr hab. prof. UAM Tadeusz Wallas, cytowany w informacji przesłanej PAP przez rzeczniczkę uczelni Małgorzatę Rybczyńską.

Nowe obiekty sportowe mają służyć przede wszystkim do prowadzenia działalności dydaktycznej. "Dla naszych studentów została opracowana oferta dydaktyczna i już w semestrze letnim będą mogli korzystać z nowej bazy" – powiedziała zastępca dyrektora Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Karolina Perz.

Na nowy obiekt sportowy przy ulicy Zagajnikowej/Strażewicza na Umultowie składają się: stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową sześciotorową o długości 400 metrów i ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich o długości 100 metrów, boisko do piłki nożnej o wymiarach 100x65 metrów z nawierzchnią ze sztucznej trawy, tor dla rolkarzy o długości ok. 500 metrów z nawierzchnią z masy asfaltowej, kort tenisowy otwarty o wymiarach 35,2x17,9 metrów z nawierzchnią z masy akrylowej, siłownia zewnętrzna, skocznia w dal i dla trójskoku oraz rzutnia do pchnięcia kulą, a także obiekty gospodarcze i otaczająca obiekt infrastruktura.

Jak podała rzeczniczka, generalnym projektantem inwestycji została autorska pracownia architektoniczna 2pm Piotra Musiałowskiego z Warszawy, a generalnym wykonawcą robót – firma INTERHALL Sp. z o.o. z Katowic.

Końcowy koszt realizacji robót wyniósł ponad 16 mln zł. Źródłem finansowania inwestycji były środki własne uczelni oraz dotacja budżetowa w wysokości 5 mln zł.

Budowa została ujęta w wieloletnim programie inwestycyjnym "Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2019". Wcześniej, w ramach programu, we wschodniej części Kampusu Morasko powstały hala sportowa, pływalnia i zadaszone korty tenisowe.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023