Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
10.01.2020 aktualizacja 10.01.2020

Ostatnie pięć lat najcieplejsze w historii pomiarów; na 2. miejscu rok 2019

Źródło: Służba Klimatyczna Copernicus Źródło: Służba Klimatyczna Copernicus

Rok 2019 był drugim najcieplejszym w serii wyjątkowo ciepłych lat na całym świecie - wynika z analizy danych, zebranych w ramach unijnego programu obserwacji satelitarnych Copernicus. Potwierdzono też, że stężenie CO2 w atmosferze stale rośnie.

Pięć ostatnich lat było zarazem pięcioma latami rekordowo ciepłymi, zaś 2019 znalazł się na drugim miejscu - za rokiem 2016. Cały zaś okres 2010-2019 był zaś najcieplejszą dekadą w historii pomiarów na świecie - poinformowali przedstawiciele Służby Klimatycznej Copernicus.

"Bez wątpienia mamy do czynienia z alarmującymi sygnałami" – podsumował Jean-Noël Thépaut, dyrektor ECMWF Copernicus.

Copernicus to unijny projekt dotyczący satelitarnych obserwacji Ziemi. Przesyłane na Ziemię dane dotyczą atmosfery, środowiska morskiego, obszarów lądowych, zmian klimatu, bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych. Nowe dane dotyczące zmian klimatu i atmosfery zostały przedstawione w czwartek.

Jak podsumowuje Carlo Buontempo, koordynator programu Copernicus w zakresie zmiany klimatu, rok 2019 był "kolejnym wyjątkowo ciepłym rokiem, w zasadzie drugim najcieplejszym na świecie w naszym zbiorze danych; co więcej, w wielu poszczególnych miesiącach odnotowano rekordy temperaturowe".

Z danych Copernicusa wynika też, że średnia temperatura w 2019 była wyższa od średniej dla lat 1981–2010 niemal o 0,6 st. C. Średnia temperatura w ostatnich pięciu latach była o 1,1 – 1,2 st. C wyższa od średniej w okresie przed rewolucją przemysłową.

Najwyraźniejsze ocieplenie w porównaniu ze średnią dla lat 1981–2010 nastąpiło w 2019 r. na Alasce i pozostałych dużych obszarach Arktyki. Większość terenów lądowych była cieplejsza od średniej (zwłaszcza Europa Wschodnia i Południowa, południowa Afryka i Australia). Natomiast w środkowej i południowo-wschodniej Kanadzie temperatury były niższe od średniej rocznej - informuje Copernicus.

W Europie we wszystkich porach roku temperatury były wyższe niż zwykle, przy czym lato i jesień znalazły się na 4. miejscu w historii pomiarów. W żadnej z pór roku średnia temperatur nie przekroczyła rekordowych wartości – niemniej był to najcieplejszy rok kalendarzowy w historii pomiarów w Europie, nieznacznie wyprzedzający lata 2014, 2015 i 2018.

Bardziej szczegółową analizę klimatu w Europie ma zawierać raport "European State of the Climate 2019", który zostanie opublikowany w kwietniu.

Służba Klimatyczna Copernicus podsumowała też dane nt. grudnia 2019. Jego średnia temperatura była o ponad 0,7 st. C wyższa, niż średnia z lat 1981–2010. Natomiast średnia temperatura grudnia w Europie była aż o 3,2 st. C wyższa, niż w standardowym okresie referencyjnym (1981–2010). To oznacza, że grudzień 2019 był najcieplejszy w historii kontynentu.

Źródło: Służba Klimatyczna Copernicus

Źródło: Służba Klimatyczna Copernicus 

W ramach programu Copernicus z orbity Ziemi mierzone jest też stężenie dwutlenku węgla w atmosferze. Nowe dane potwierdzają, że w 2019 r. poziom tego gazu stale rósł, zwiększając się o ok. 2,3 ppm w skali roku (cząstek gazu na milion cząstek powietrza). To więcej, niż w 2018 - kiedy wskaźnik ten wynosił 2,1 ppm, ale mniej niż w 2015 gdy było to 2,9 ppm na rok. "W 2015 roku mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem klimatycznym El Niño, które przyspieszyło tempo wzrostu CO2 w atmosferze na skutek słabszej niż normalnie absorpcji CO2 z powietrza przez roślinność lądową oraz dużej jego emisji w wyniku pożarów, np. w Indonezji" - wyjaśnia biuro prasowe programu Copernicus.

Wyniki obserwacji w ramach Copernicus są spójne z wcześniejszymi przewidywaniami Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i Global Carbon Project (GCP) dla 2019 roku - podkreślono w materiale prasowym. Eksperci WMO szacowali, że rok 2019 będzie prawdopodobnie 2. lub 3. najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, wspólnie z GCP wskazując na stały wzrost stężenia CO2 w atmosferze. (PAP)

zan/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023