
Ubiegły rok był na Węgrzech najcieplejszy od 1901 roku – poinformował w środę Krajowy Urząd Meteorologiczny. W skali całego roku średnia temperatura wynosiła 12,19 stopnia C, co o 1,87 stopnia przekracza normę z trzech ostatnich pełnych dekad (1981-2010).
Jedynym miesiącem, w którym w 2019 r. było chłodniej od wieloletniej średniej był maj, kiedy to na początku zanotowano kilkakrotnie dzienne rekordy chłodu.
Wyjątkowo upalne było natomiast lato – drugie pod względem wysokich temperatur od 1901 r. Średnia temperatura w czerwcu o 3,6 stopnia przekraczała wieloletnią średnią, były też dzienne rekordy temperatury.
Po nieco cieplejszym od normy lipcu kolejną falę upałów przyniósł sierpień.
Rekordowo ciepła była też jesień. Wrzesień był cieplejszy od normy o 1 stopień, październik prawie o 2 stopnie, a listopad – aż o 4 stopnie.
Z danych Urzędu wynika, że osiem z 10 najcieplejszych lat na Węgrzech przypada na XXI wiek.
Urząd zaznaczył, że ubiegłoroczne temperatury na Węgrzech wpisują się w światową tendencję.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ kar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.