Szybki marsz, bieg, jazda rowerem czy inne przyspieszające puls ćwiczenia służą nie tylko ciału, ale też intelektowi, bo zwiększają ilość odpowiedzialnej za myślenie istoty szarej w mózgu - twierdzą naukowcy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych. Dotyczy to także seniorów.
Jak wyjaśniają badacze, tkanka mózgu składa się z istoty szarej zbudowanej z komórek nerwowych oraz istoty białej zbudowanej z wypustek tych komórek. Uważa się, że ilość masy szarej wiąże się z różnymi zdolnościami intelektualnymi.
Niemiecki zespół przeanalizował dane na temat ponad 2 tys. ochotników obserwowanych okresowo w latach 1997-2012. Opisane na łamach „Mayo Clinic Proceedings” wyniki wskazują, że fizyczna aktywność poprawia zdrowie mózgu i spowalnia zachodzące z wiekiem zmniejszanie się masy istoty szarej.
Autorzy dołączonego do artykułu komentarza stwierdzili, że przedstawione rezultaty są „zachęcające, intrygujące i dołączają się do rosnącej liczby publikacji opisujących związki między ćwiczeniami a zdrowiem mózgu”. Główny autor komentarza, dr Ronald Petersen zwraca uwagę, że najbardziej uderza wpływ ćwiczeń na struktury związane z intelektem, a nie z kontrolą ruchu ciała.
„Są to pośrednie dowody na to, że ćwiczenia aerobowe mogą wywierać pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, obok sprawności fizycznej” - mówi dr Petersen.
„Inny ważny wniosek płynący z tego badania jest taki, że uzyskane wyniki można odnieść także do osób starszych. Wartość ćwiczeń w średnim wieku jest dobrze udokumentowana, jednak zachęcające jest także ich oddziaływanie na mózg w późniejszym wieku” - dodaje badacz, który jest specjalistą w zakresie choroby Alzheimera.
Zauważone korzystne efekty dotyczyły właśnie, m.in. rejonów atakowanych przez to schorzenie.
Autorzy komentarza określają te wyniki jako interesujące, ale zalecają ostrożność przy wyciąganiu wniosków odnośnie wpływu ćwiczeń na rozwój choroby. „To kolejny element układanki, pokazujący, że fizyczna aktywność i sprawność chronią przed związanym z wiekiem osłabieniem możliwości poznawczych” - komentuje dr Michael Joyner z Mayo Clinic.
„Istnieją już dobre, epidemiologiczne dowody oraz pojawiające się nowe dane, wskazujące, że aktywność i sprawność fizyczna wiążą się z lepszą pracą naczyń krwionośnych w mózgu. Publikacja ta jest ważna ze względu na objętościowe dane pokazujące efekty zachodzące w strukturze mózgu” - podkreśla specjalista.
Eksperci z Mayo Clinic zwracają jednocześnie uwagę na zalecenie, aby przynajmniej przez 150 min tygodniowo podejmować umiarkowany wysiłek fizyczny. Przypominają także o tym, aby dbać o dobrą dietę, utrzymywać poprawną wagę, monitorować ciśnienie krwi i unikać nadciśnienia, a także kontrolować poziom cholesterolu i glukozy we krwi.
Więcej informacji na tutaj i tu. (PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.