Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
28.12.2019 aktualizacja 28.12.2019

Sztuka może przedłużać życie

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Regularne wizyty w muzeach, galeriach sztuki, teatrach czy na koncertach mają związek z dłuższym życiem – informuje bożonarodzeniowy numer „British Medical Journal” (BMJ).

Wcześniejsze badania wykazały, że zaangażowanie w sztukę może poprawić fizyczne i psychiczne samopoczucie obcującej z nią osoby – w przypadku depresji, demencji, przewlekłego bólu i osłabienia. Niejasny pozostawał natomiast wpływ sztuki na długość życia.

Dlatego naukowcy z University College London postanowili zbadać związek pomiędzy różnymi częstotliwościami zaangażowania w sztukę a śmiertelnością. Wykorzystali dane dotyczące ponad 6000 osób dorosłych z Anglii w wieku 50 lat i starszych. Byli to uczestnicy angielskiego badaniu długookresowego dotyczącego starzenia się (ELSA).

Częstotliwość działań dotyczących sztuki, w tym chodzenia do teatru, na koncerty, do opery, muzeów, galerii sztuki i na wystawy, mierzono na początku badań w latach 2004-2005. Następnie obserwowano uczestników średnio przez 12 lat, podczas których odnotowano zgony na podstawie danych o śmiertelności NHS.

Po uwzględnieniu szeregu czynników ekonomicznych, zdrowotnych i społecznych naukowcy odkryli, że u ludzi którzy raz lub dwa razy w roku obcowali ze sztuką ryzyko zgonu w dowolnym momencie okresu obserwacji było o 14 proc. mniejsze niż dla tych, którzy nigdy się nie zaangażowali (3,5 zgonu na 1000 osobolat wobec 6 zgonów na 1000 osobolat). Dla osób, które zajmowały się sztuką co kilka miesięcy lub częściej ryzyko zgonu było o 31 proc. mniejsze (2,4 zgonów na 1000 osobolat).

Ta ochronna zależność została w dużej mierze wyjaśniona różnicami w zdolnościach poznawczych (myśleniu i zrozumieniu), zdrowiu psychicznym i poziomie aktywności fizycznej wśród tych, którzy zajmowali się sztuką i nie zajmowali się nią. Jednak wyniki utrzymywały się niezależnie od tych oraz innych czynników, jak problemy z poruszaniem się, zamożność czy emerytura.

„Nasze wyniki podkreślają znaczenie dalszego badania nowych czynników społecznych warunkujących zdrowie” – podsumowują autorzy. Jak zaznaczają, każdy powinien mieć możliwość uczestniczenia w działaniach kulturalnych. Wskazują, że ludzie, którzy mogą najwięcej zyskać na uczestnictwie w sztuce (najbiedniejsi, samotni, cierpiący na depresję) są do tego najmniej skłonni, zatem należałoby podjąć działania dające im dostęp do sztuki. Ponadto wyniki badania powinny zwiększyć obawy dotyczące spadku liczby przedmiotów artystycznych i muzyki w szkołach i na uniwersytetach. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023