Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
20.12.2019 aktualizacja 20.12.2019

Konkurs Popularyzator Nauki. Dziękujemy za zgłoszenia!

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zakończył się nabór zgłoszeń do konkursu Popularyzator Nauki 2019. Otrzymaliśmy 109 zgłoszeń. Najbardziej popularną kategorią była tradycyjnie już kategoria Naukowiec. Listę finalistów opublikujemy pod koniec stycznia, zaś zwycięzców poznamy pod koniec lutego.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do północy 15 grudnia czekaliśmy na zgłoszenia osób, zespołów i instytucji, które ubiegają się o tytuł Popularyzatora Nauki 2019. W tej edycji redakcja serwisu Nauka w Polsce otrzymała 109 zgłoszeń. Największą popularnością cieszyła się kategoria Naukowiec.

Zgłoszenia, które spełniają regulamin, trafią do członków Kapituły I stopnia, złożonej z laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. Kapitułę tę tworzą:

dr hab. Piotr Sułkowski - z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka";

prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat,

dr Magdalena Osial z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku";

Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki;

dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej;

prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów";

Iwona Kieda - reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie;

prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje zagadnienia geometrii fraktalnej, a także kwestie z pogranicza mechaniki, chemii i nauk o materiałach

dr Jan Świerkowski - lider Instytutu B61, który popularyzuje naukę, łącząc pracę artystów i badaczy.

Kapituła wybierze finalistów. Listę kandydatów, którzy trafili do drugiej tury, opublikujemy na początku grudnia. A potem stopniowo na stronie serwisu Nauka w Polsce będziemy przedstawiać finalistów. To okazja do tego, aby szerzyć dobre praktyki w dziedzinie popularyzacji i promować najlepsze wzorce.

Zwycięzców konkursu Popularyzator Nauki wyłoni Kapituła II stopnia. W jej skład wchodzą:

prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji;

prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki;

dr hab. Sebastian Skuza - wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego

Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik,

red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia,

dr Robert Mysłajek z Uniwersytetu Warszawskiego (popularyzator wiedzy przyrodniczej),

przedstawiciel serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Nazwiska najlepszych poznamy podczas uroczystości w Warszawie pod koniec lutego 2019 r.

Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.

Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023