Uczelnie i instytucje

Studenci-wynalazcy poszukiwani – nabór do konkursu do 25 stycznia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 25 stycznia studenci, doktoranci i absolwenci uczelni mogą zgłaszać swoje wynalazki i wzory użytkowe lub przemysłowe do X Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Nagrodą główną jest możliwość prezentacji swego rozwiązania podczas międzynarodowej wystawy w Genewie.

Organizatorem konkursu jest Politechnika Świętokrzyska, przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rzecznik kieleckiej uczelni Kamil Dziewit przypomniał w informacji przesłanej PAP, że celem tego przedsięwzięcia jest promocja innowacyjnych rozwiązań polskich studentów w kraju i za granicą, inspirowanie młodych ludzi do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, a także zachęcenie studentów do korzystania z ochrony prawa własności przemysłowej.

Do konkursu zgłaszać się mogą studenci, doktoranci i absolwenci, którzy w trakcie studiów zostali twórcami (lub współtwórcami) wynalazku albo wzoru użytkowego czy przemysłowego. Muszą być one chronione prawem wyłącznym albo zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu można również zgłaszać wynalazki powstałe w ramach międzynarodowej współpracy ze studentami z zagranicznych uczelni.

Główną nagrodą dla pięciu laureatów jest możliwość prezentacji i promocji swoich rozwiązań podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie, której kolejna – już 48. edycja – odbędzie się w marcu 2020 r. Jak podkreślił rzecznik, jest to największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie, odwiedzana przez ponad 30 tys. osób z pięciu kontynentów. Zjeżdżają się na nią nie tylko sami wynalazcy, ale i przedstawiciele biznesu, chętni komercjalizować i wdrażać innowacyjne rozwiązania.

"Podczas wystawy każde prezentowane rozwiązanie podlega ocenie przez międzynarodowe jury, które najlepsze rozwiązania nagradza medalami. W dotychczasowych dziewięciu edycjach laureaci Konkursu Student-Wynalazca zdobyli na tej prestiżowej wystawie ponad 40 medali i bardzo liczne nagrody specjalne. Kilka spośród prezentowanych rozwiązań zostało skomercjalizowanych" – wskazał Dziewit.

Podczas pobytu w Genewie laureaci mają także możliwość udziału w seminariach w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Ponadto rozwiązania laureatów oraz osób wyróżnionych będą prezentowane podczas corocznej Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków (IWIS).

Jak podał rzecznik, w dotychczasowych dziewięciu edycjach konkursu wzięło udział 1748 twórców z polskich uczelni i instytutów naukowo-badawczych, którzy zgłosili ponad 790 rozwiązań z różnych obszarów techniki.

W poprzedniej, dziewiątej edycji, nagrodę główną otrzymali m.in. Piotr Terebun i Michał Kwiatkowski z Politechniki Lubelskiej za cykl wynalazków dotyczących wydajnej metody syntezy chemicznej mającej na celu otrzymanie nowych pochodnych flawonoidów (organiczne związki chemiczne występujące w roślinach).

Nabór zgłoszeń do konkursu trwa do 25 stycznia 2020 r. Szczegółowe informacje i regulamin znajdują się na stronie internetowej.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera