Tokio - kontrowersje wokół poziomu promieniowania w Fukushimie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Organizacja Greenpeace poinformowała, że wykryła punkty promieniowania w regionie Fukushima, w pobliżu piłkarskiego stadionu J-Village, z którego ma wystartować sztafeta z ogniem olimpijskim 26 marca 2020 r. Japońskiej ministerstwo środowiska twierdzi, że cały obszar jest bezpieczny.

Rejon Fukushimy ucierpiał podczas klęski żywiołowej w 2011 roku, gdy 11 marca północno-wschodnią część "Kraju Kwitnącej Wiśni" nawiedziło najsilniejsze w historii trzęsienie ziemi o magnitudzie 9. Wywołało ono potężne fale tsunami, a te spowodowały m.in. awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Stadion jest położony około 20 km od elektrowni.

Według Greenpeace w niektórych miejscach poziom promieniowania to 1,7 mikroSiwertów na godzinę na wysokości metra nad ziemią, co jest znaczącym przekroczeniem normy bezpieczeństwa wynoszącej 0,23 mikroSiwertów na godzinę, tym bardziej, że standardowa wysokość promieniowania w Tokio wynosi około 0,04 mikroSiwertów na godzinę.

Ministerstwo zapewniło, że będzie monitorować sytuację przed igrzyskami olimpijskimi, które rozpoczną się w Tokio 24 lipca 2020 r. Japoński rząd chce wykorzystać tę imprezę, by pokazać postępującą odbudowę regionu po tej potrójnej katastrofie.

20 marca odbędzie się natomiast ceremonia powitania ognia w Ishinomaki w prefekturze Miyagi, w Parku Pamięci o ofiarach tsunami - poinformował komitet organizacyjny igrzysk. Rozpalenie olimpijskiego ognia zaplanowano na 12 marca, tradycyjnie w starożytnej Olimpii.

Sztafeta odwiedzi wszystkie 47 prefektur i z tego powodu potrwa aż 121. Do tej pory ogień olimpijski wędrował w kraju gospodarza przez 100 dni. Igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Stolica Japonii była gospodarzem letniej olimpiady także w 1964 roku. (PAP)

olga/ cegl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera