Nauka dla Społeczeństwa

14.04.2024
PL EN
25.11.2019 aktualizacja 25.11.2019

Gowin: status uczelni badawczej to wyróżnienie i korzyści, ale też olbrzymie zobowiązanie

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C), rektor Arkadiusz Mężyk (P) oraz dyrektor Generalny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Anna Budzanowska (L) podczas konferencji prasowej, 25 bm. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach w związku z otrzymaniem przez Politechnikę Śląską statusu uczelni badawczej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 25.11.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C), rektor Arkadiusz Mężyk (P) oraz dyrektor Generalny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Anna Budzanowska (L) podczas konferencji prasowej, 25 bm. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach w związku z otrzymaniem przez Politechnikę Śląską statusu uczelni badawczej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 25.11.2019

Uzyskanie statusu uczelni badawczej to nie tylko wielkie wyróżnienie i konkretne - przede wszystkim finansowe - korzyści, ale też olbrzymie zobowiązanie – mówił w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) przedstawiło pod koniec października Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znalazła się wśród nich Politechnika Śląska - najstarsza uczelnia techniczna w woj. śląskim.

„To jest wielkie wyróżnienie, to są konkretne korzyści – przede wszystkim finansowe – ale to są też ogromne zobowiązania; zobowiązanie do tego, że ta dziesiątka ma w światowych rankingach podjąć rywalizację z czołowymi uczelniami, na razie z Europy, ale z czasem z całego świata” – powiedział minister w swoim wystąpieniu.

Gowin podkreślał, że wyboru 10 uczelni badawczych dokonywał międzynarodowy zespół kilkunastu wybitnych naukowców po zapoznaniu się m.in. z wnioskami i statutami uczelni. Minister podkreślił, że Politechnika Śląska wypadła znakomicie na każdym z tych etapów - eksperci docenili m.in. plan współpracy z biznesem i pomysł na szkoły doktorskie.

W rozmowie z dziennikarzami wicepremier ocenił, że Politechnika Śląska należy do uczelni, które od lat dynamicznie się zmieniają i nie jest zaskoczony werdyktem międzynarodowego grona uczonych. Jak ocenił, do głównych atutów uczelni należą świetna współpraca z przemysłem oraz wspieranie zespołów badawczych o największym potencjale.

„Wreszcie Politechnika jest uczelnią świetnie zarządzaną. Widać tutaj prawdziwe przywództwo i silną wolę zmian, wolę doskonalenia się. To też zostało dostrzeżone i wysoko ocenione przez ekspertów zagranicznych” – wskazał.

Uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej. Gowin zaznaczył, że po tym okresie nastąpi „surowa” ocena tego, w jaki sposób uczelnie wywiązały się ze swoich zobowiązań i dwie najgorsze wypadną z tego grona, zastąpią je dwie inne.

Dyrektor generalna MNiSW Anna Budzanowska wysoko oceniła także inne śląskie uczelnie. Uniwersytet Śląski, który także walczył o statut uczelni badawczej, ma w opinii resortu nauki najlepszy statut, który daje szanse na istotne podniesienie jakości badań naukowych. Na zostanie w przyszłości uczelnią badawczą ma też szanse Śląski Uniwersytet Medyczny – mówiła dyrektor.

Rektor Politechniki prof. Arkadiusz Mężyk powiedział, że status uczelni badawczej to wyróżnienie, ale i ogromna szansa na rozwój. Jego uczelnia wskazała sześć priorytetów badawczych na najbliższe lata. Są to: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna, sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych, materiały przyszłości, inteligentne miasta i mobilność przyszłości, automatyzacja procesów i przemysł 4.0, ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.

Rektor oświadczył, że Politechnika otwiera się na współpracę z innymi uczelniami i placówkami badawczymi w regionie. „Rozwój nauki jest naszą sprawą wspólną i nie powinno być takiej sytuacji, że będzie tylko 10 kluczowych uczelni, które będą zamkniętymi obszarami badawczymi, a pozostałe będą na niższym poziomie. To musi być synergiczny rozwój całego systemu szkolnictwa wyższego” – podkreślił prof. Mężyk.

Status uczelni badawczej oznacza dla Politechniki zwiększone finansowanie – 10-procentowy wzrost subwencji i nieco inny sposób jej naliczania. Władze Politechniki oszacowały, że będzie to kilkadziesiąt mln zł. Zdaniem władz uczelni, na ten sukces złożyło się wiele czynników, wśród nich – dobrze przygotowany wniosek, oparty na przygotowanej wcześniej - po konsultacjach z zagranicznymi ekspertami - strategii uczelni. Kolejne atuty Politechniki Śląskiej to dobrze rozwinięta współpraca z otoczeniem społecznym i gospodarczym, czy unikatowa formuła szkoły doktorskiej, stworzonej wspólnie z trzema instytutami Polskiej Akademii Nauk i Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach.

Od czterech lat na Politechnice Śląskiej prowadzone są studia dualne, działa w niej ponad 20 różnego rodzaju programów projakościowych, dofinansowujących działalność naukową, realizowanych jest też ponad 200 doktoratów wdrożeniowych. W poniedziałek uczelnia razem z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i przedstawicielami kilkunastu firm podpisała umowę w sprawie utworzenia dwusemestralnych studiów podyplomowych na kierunku pełnomocnik ds. czystości technicznej. 

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Konopka

kon/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024