Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
23.11.2019 aktualizacja 23.11.2019

W meteorytach odkryto kolejne cegiełki życia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W dwóch meteorytach odkryto m.in. rybozę - związek organiczny, który stanowi składnik kwasu rybonukleinowego (RNA), niezbędnego dla funkcjonowania organizmów żywych – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Jak podkreślają naukowcy, jest to pierwszy dowód na to, że cukry niezbędne do pojawienia się życia na Ziemi mogły dostać się na powierzchnię naszej planety z przestrzeni kosmicznej wraz z meteorytami.

Odkrycia w dwóch meteorytach dokonał międzynarodowy zespół naukowców m.in. z japońskich uniwersytetów w Tohoku i Hokkaido oraz z NASA Goddard Space Flight Center.

Wyniki badań wskazują, że ryboza oraz inne cukry odkryte w badanych meteorytach pochodzą z czasów wczesnego Układu Słonecznego.

Geolodzy zastanawiali się od dawna, w jaki sposób takie związki chemiczne, jak kluczowe dla życia cukry mogły powstać na Ziemi miliardy lat temu. Nie potrafiono jednak tego przekonująco wyjaśnić. Jak wyjaśnia Yoshihiro Furukawa z uniwersytetu w Tohoku, badanie obecności cukrów w meteorytach jest niezwykle skomplikowane. W ostatnich latach zespół opracował jednak własną metodę takiej analizy.

Już wcześniej identyfikowano w meteorytach inne związki chemiczne, takie jak aminokwasy, które są cegiełkami budującymi żywe organizmy. Wcześniej również identyfikowano również cukry w meteorytach, jednak nie były to cukry niezbędne dla funkcjonowania żywego organizmu.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023