Uczelnie i instytucje

Politechnika Warszawska rozpoczęła obchody corocznego święta

Fot. Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej
Fot. Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

Zespoły prof. Władysława Wieczorka oraz prof. Tomasza Lewińskiego otrzymały Nagrody Naukowe Politechniki Warszawskiej, które przyznano z okazji rozpoczynającego się 15 listopada święta uczelni. Medal PW otrzymał dr hab. Dariusz Zimnicki, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Dyrygent Chóru Akademickiego PW.

W swoim przemówieniu rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt przypomniał, że Święto PW zostało ustanowione uchwałą Senatu z dnia 26 października 2005 r. na pamiątkę powołania do życia Politechniki Warszawskiej z polskim językiem wykładowym - 15 listopada 1915 r.

"Dzisiaj w języku polskim kształcimy kolejne pokolenia inżynierów, które w duchu wciąż na nowo odczytywanej tradycji, przekazują wartości aktualizowane na miarę problemów naszych czasów, czerpiąc jednocześnie z zasobów zbiorowej pamięci akademickiej wspólnoty" - powiedział rektor PW.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu wręczono także dwie Nagrody Naukowe Politechniki Warszawskiej - im. Ignacego Mościckiego za szczególne osiągnięcia uwieńczone transferem prac naukowych i technicznych na potrzeby gospodarki, które przyniosły udokumentowane efekty ekonomiczne oraz im. Mieczysława Wolfkego za wybitne publikacje naukowe.

Nagrodę Zespołową im. Ignacego Mościckiego za „opracowanie nowej soli do elektrolitów ogniw litowo-jonowych” otrzymał zespół z Wydziału Chemicznego pod kierunkiem prof. Władysława Wieczorka w składzie: dr inż. Maria Bukowska, dr inż. Leszek Niedzicki, dr hab. inż. Przemysław Szczeciński.

Nagrodę Zespołową im. Mieczysława Wolfkego za monografię „Michell Structures” (wyd. Springer International Publishing) przyznano zespołowi z Wydziału Inżynierii Lądowej pod kierunkiem prof. Tomasza Lewińskiego w składzie: dr inż. Tomasz Sokół, dr inż. Cezary Graczykowski (IPPT PAN).

Podczas uroczystości „w uznaniu wielkiego wkładu w rozwój i prestiż Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej” 47. Medal Politechniki Warszawskiej otrzymał dr hab. Dariusz Zimnicki, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Dyrygent Chóru Akademickiego PW. To najwyższe odznaczenie uczelni nadawane osobom lub instytucjom za istotne zasługi.

Rektor Politechniki Warszawskiej odznaczył też zasłużonych Medalami Komisji Edukacji Narodowej. Wręczono również promocje doktorskie i habilitacyjne.

Z okazji rozpoczynającego się święta Otwarto również wystawę „Znani nieznani. Polacy światu”, która można oglądać w krużgankach Gmachu Głównego PW na pierwszym piętrze. Ekspozycja, przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, przedstawia sylwetki 44 wybitnych Polaków, których los zawiódł do Kazachstanu, na Syberię, do USA, Kanady, Peru czy Ekwadoru. Wielu z nich było absolwentami Politechniki Warszawskiej i zasiliło szeregi pionierów postępu naukowego i technicznego, zapisując się w pamięci narodów świata dzięki wybitnym osiągnięciom badawczym.

15 listopada to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń Politechniki Warszawskiej. Tego dnia w 1915 r. zainaugurowano rok akademicki, w którym po raz pierwszy w historii uczelni zajęcia odbywały się całkowicie w polskim języku wykładowym. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Święto Politechniki Warszawskiej. Tradycja Politechniki Warszawskiej jest jednak o wiele dłuższa, sięga początków XIX wieku, kiedy to w 1826 roku została otwarta Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera