Zespoły prof. Władysława Wieczorka oraz prof. Tomasza Lewińskiego otrzymały Nagrody Naukowe Politechniki Warszawskiej, które przyznano z okazji rozpoczynającego się 15 listopada święta uczelni. Medal PW otrzymał dr hab. Dariusz Zimnicki, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Dyrygent Chóru Akademickiego PW.
W swoim przemówieniu rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt przypomniał, że Święto PW zostało ustanowione uchwałą Senatu z dnia 26 października 2005 r. na pamiątkę powołania do życia Politechniki Warszawskiej z polskim językiem wykładowym - 15 listopada 1915 r.
"Dzisiaj w języku polskim kształcimy kolejne pokolenia inżynierów, które w duchu wciąż na nowo odczytywanej tradycji, przekazują wartości aktualizowane na miarę problemów naszych czasów, czerpiąc jednocześnie z zasobów zbiorowej pamięci akademickiej wspólnoty" - powiedział rektor PW.
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu wręczono także dwie Nagrody Naukowe Politechniki Warszawskiej - im. Ignacego Mościckiego za szczególne osiągnięcia uwieńczone transferem prac naukowych i technicznych na potrzeby gospodarki, które przyniosły udokumentowane efekty ekonomiczne oraz im. Mieczysława Wolfkego za wybitne publikacje naukowe.
Nagrodę Zespołową im. Ignacego Mościckiego za „opracowanie nowej soli do elektrolitów ogniw litowo-jonowych” otrzymał zespół z Wydziału Chemicznego pod kierunkiem prof. Władysława Wieczorka w składzie: dr inż. Maria Bukowska, dr inż. Leszek Niedzicki, dr hab. inż. Przemysław Szczeciński.
Nagrodę Zespołową im. Mieczysława Wolfkego za monografię „Michell Structures” (wyd. Springer International Publishing) przyznano zespołowi z Wydziału Inżynierii Lądowej pod kierunkiem prof. Tomasza Lewińskiego w składzie: dr inż. Tomasz Sokół, dr inż. Cezary Graczykowski (IPPT PAN).
Podczas uroczystości „w uznaniu wielkiego wkładu w rozwój i prestiż Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej” 47. Medal Politechniki Warszawskiej otrzymał dr hab. Dariusz Zimnicki, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Dyrygent Chóru Akademickiego PW. To najwyższe odznaczenie uczelni nadawane osobom lub instytucjom za istotne zasługi.
Rektor Politechniki Warszawskiej odznaczył też zasłużonych Medalami Komisji Edukacji Narodowej. Wręczono również promocje doktorskie i habilitacyjne.
Z okazji rozpoczynającego się święta Otwarto również wystawę „Znani nieznani. Polacy światu”, która można oglądać w krużgankach Gmachu Głównego PW na pierwszym piętrze. Ekspozycja, przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, przedstawia sylwetki 44 wybitnych Polaków, których los zawiódł do Kazachstanu, na Syberię, do USA, Kanady, Peru czy Ekwadoru. Wielu z nich było absolwentami Politechniki Warszawskiej i zasiliło szeregi pionierów postępu naukowego i technicznego, zapisując się w pamięci narodów świata dzięki wybitnym osiągnięciom badawczym.
15 listopada to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń Politechniki Warszawskiej. Tego dnia w 1915 r. zainaugurowano rok akademicki, w którym po raz pierwszy w historii uczelni zajęcia odbywały się całkowicie w polskim języku wykładowym. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Święto Politechniki Warszawskiej. Tradycja Politechniki Warszawskiej jest jednak o wiele dłuższa, sięga początków XIX wieku, kiedy to w 1826 roku została otwarta Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego w Warszawie.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.