Udany start drugiej partii satelitów SpaceX Starlink

Fot. EPA/SPACEX  11.11.2019
Fot. EPA/SPACEX 11.11.2019

Realizująca programu Starlink firma SpaceX przeprowadziła kolejny start, w ramach którego w przestrzeni kosmicznej znalazła się druga partia 60 niewielkich satelitów, które docelowo mają zapewnić globalny dostęp do internetu szerokopasmowego - podała agencja Bloomberga.

Poniedziałkowy start na pokładzie rakiety Falcon 9 przeprowadzono w bazie lotniczej Cape Canaveral na Florydzie. Satelity rozpoczęły rozmieszczanie się na orbicie w około godzinę po starcie.

Silnik pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 samodzielnie wrócił na pokład statku-drona w ok. osiem minut po starcie. Był on już używany w trzech uprzednich misjach SpaceX. Ze względu na niekorzystne warunki morskie firma zrezygnowała z odzyskania stożka rakiety, lecz zamierza odnaleźć komponent w późniejszym czasie.

Należąca do Elona Muska SpaceX zamierza umieścić na niskiej orbicie Ziemi ponad 30 tys. niewielkich satelitów, które będą zapewniać dostęp do internetu o globalnych charakterze w ramach sieci Starlink. Komercyjna usługa ma być dla spółki kluczowa, gdyż uzyskane środki mogą być przekierowane na potrzeby innych projektów, m.in. rakiety marsjańskiej Starship.

Starlink ma nadal wysyłać kolejne partie satelitów na orbitę - celem jest rozpoczęcie usług internetowych w wybranych częściach USA i Kanady w 2020 r.

Bloomberg zwrócił uwagę, że Starlink Muska konkuruje z przedsięwzięciami innych miliarderów, takich jak Richard Branson (OneWeb) czy Jeff Bezos (BlueOrigin), które także zakładają zapewnienie globalnego internetu bezprzewodowego - szczególnie w obszarach wiejskich i trudnodostępnych - za pomocą sieci satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej. (PAP)

kso/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na stwardnienie rozsiane może pomóc pamięci krótkotrwałej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera