Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
09.11.2019 aktualizacja 09.11.2019

Reprodukcja egipskiej „Księgi Umarłych” do obejrzenia w Gdańsku

Faksymile egipskiej „Księgi Umarłych” – papirusowego manuskryptu z hieroglifami i kolorowymi ilustracjami pochodzącego z ok. 1250 r. p.n.e. – będzie można obejrzeć w połowie listopada w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Papirusowy manuskrypt, będący swego rodzaju przewodnikiem po zaświatach, wyszedł spod ręki tebańskiego pisarza Aniego w starożytnym Egipcie. Wierzono tam, że zapewnia on duchową pomyślność i pomaga ochronić duszę przed demonami czyhającymi w drodze na sąd Ozyrysa.

Oryginalny zwój został skradziony z egipskiego magazynu rządowego w 1888 r. przez sir E. A. Wallisa Budge`a i wysłany do British Museum, gdzie znajduje się do dzisiaj. Przed wysłaniem manuskryptu do Anglii Budge pociął zwoje o długości 78 stóp na 37 arkuszy.

Fot. Mat. pras. Manuscriptum

Fot. Mat. pras. Manuscriptum

Jak zapewniają organizatorzy pokazu – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Mennica Gdańska - egipska księga została po raz pierwszy odwzorowana na naturalnym papirusie. Pracowało nad tym ponad 100 osób, a najnowocześniejsza technologia pozwoliła hiszpańskiemu wydawcy Cartem oddać nawet takie szczegóły, jak nierówności krawędzi arkusza.

Wierną kopię manuskryptu premierowo zaprezentowano podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w październiku br.

Uroczyste otwarcie prezentacji faksymile egipskiej Księgi Umarłych odbędzie się 14 listopada o godz. 12:00 w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Księga będzie wystawiona w muzeum w dniach 14–17 listopada 2019 r. w godzinach otwarcia placówki. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023