Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
31.10.2019 aktualizacja 06.11.2019

Szczecin/ Projekty studentów ze Szczecina i Poznania w konkursie NASA (popr.)

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Projekty studentów ze Szczecina i Poznania m.in. aplikacja zbierająca z satelitów dane o pożarach i nakładająca je na mapy Google, znalazły się w kolejnym etapie konkursu NASA Space Apps Challenge.

NASA Space Apps Challenge to międzynarodowy, interdyscyplinarny maraton pomysłów (hackathon) Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA). Uczestnicy, w ciągu 48 godzin, na podstawie danych udostępnionych przez NASA, muszą stworzyć projekt do jednego z kilkunastu zadań, wyznaczonych przez agencję. Zadania skupiały się wokół ochrony oceanów, Księżyca, planet czy przestrzeni kosmicznej.

Do kolejnego etapu zawodów zakwalifikowały się dwie aplikacje, w których tworzeniu udział wzięło pięcioro studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – poinformował w czwartek rzecznik ZUT.

W gronie nominowanych do udziału w dalszych etapach znalazły się również dwa pomysły zespołów z Poznania: The Planeteers oraz The Great Bloom Theory.

Aplikacja studentów ZUT: OrbitVue gromadzi dane zbierane przez satelity i stanowi "wyjątkowe kompendium wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej, satelitów i ich wpływu na nasze życie". Jak podali na stronie projektu jego twórcy, przez zebranie danych z satelitów w jednym miejscu, ma ona przybliżyć przestrzeń kosmiczną zarówno amatorom, jak i otworzyć nowe możliwości przed badaczami. Aplikację stworzyli Dawid Dziwisz, Mateusz Pieńkowski, Radosław Proczak i Helena Wojtycza.

W kolejnym etapie konkursu znalazł się również student Wydziału Elektrycznego ZUT Michał Matera, który jest współautorem aplikacji ICFire, zbierającej dane z satelitów o pożarach na całym świecie i nakładającej je na Google Maps.

Umożliwia ona zgłaszanie pożarów przez użytkowników z możliwością potwierdzania i dołączania do zgłoszeń oraz przesyłania zdjęć, wysyła SMS-y z ostrzeżeniem do osób przebywających w pobliżu pożaru wraz z linkiem do lokalizacji w Google Maps. ICFire może stanowić dodatkowy kanał wsparcia dla infolinii ratunkowej.

"Wystarczy, że jedna osoba zgłosi pożar w aplikacji, aby pozostali świadkowie mogli go potwierdzić i zwiększyć jego priorytet. W przypadku infolinii wiele zgłoszeń tego samego zdarzenia powoduje kolejki blokujące możliwość zgłaszania innych zdarzeń" – powiedział, cytowany w komunikacie Matera.

Do ścisłego finału NASA wybierze w grudniu ok. 30 projektów (Global Finalists), sześć spośród nich otrzyma nagrody w kategoriach m.in. "najlepsze wykorzystanie danych" czy "najlepsze wykorzystanie sprzętu". 

Więcej informacji na temat konkursu jest dostępnych na TEJ stronie.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022