Profesor Pierre Joliot – wnuk Marii Skłodowskiej-Curie - odwiedzi w sobotę dom narodzin jego babki. Spotkanie z prof. Joliot odbędzie się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - poinformowała w piątek PAP specjalista ds. promocji muzeum Ewelina Dudziak.
Honorowym gościem stołecznego Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (MMSC) będzie w sobotę wnuk dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla − prof. Pierre Joliot, syn Ireny Joliot-Curie.
Jak poinformowała PAP Dudziak, powodem przyjazdu prof. Joliot do Polski jest nadanie mu tytułu doktora honoris causa przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Towarzyszyć mu będą żona Anne i dyrektor Muzeum Curie w Paryżu, Renaud Huynh. "Wśród gości spotkania będą obecni także inni członkowie rodziny naszej wielkiej uczonej" - dodała.
Z okazji wizyty prof. Joliot dyrekcja muzeum postanowiła m.in. zaprezentować gościom odrestaurowany elektromagnes – największy i najcięższy eksponat w MMSC – dar państwa Joliot-Curie dla Instytutu Radowego w Warszawie w 1936 r., sfinansowany z pieniędzy otrzymanych przez nich wraz z Nagrodą Nobla w 1935 r.
Ponadto publicznie zostanie odtworzone nagranie radiowe z wizyty Ireny i Fryderyka Joliot-Curie w Polsce w 1951 r., zarejestrowane podczas I Kongresu Nauki.
"Przybliżymy także fragmenty książki napisanej przez Irenę Curie, zatytułowanej +Maria Curie, moja matka+, jak również niepublikowane dotąd zdjęcia z otwarcia Muzeum w 1967 r., w którym uczestniczył Pierre Joliot" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
Początek spotkania z prof. Joliot w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (przy ul. Freta 16) o godz. 18.
Pierre Joliot (ur. 1932 r.) to biochemik, profesor honorowy College de France i członek Francuskiej Akademii Nauk. Jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie fotosyntezy. Znacząco przyczynił się do rozwoju światowej biologii, biofizyki i biochemii. Jest autorem 175 prac naukowych. Jego zainteresowanie nauką wynika z rodzinnej tradycji dwóch pokoleń laureatów Nagrody Nobla – dziadków – Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie oraz rodziców – Ireny i Fryderyka Joliot-Curie. W 2001 r. został odznaczony Legią Honorową i Narodowym Orderem Zasługi.
Irena Joliot-Curie (1897-1956) była córką Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre`a Curie. Od najmłodszych lat zdradzała talent do nauk ścisłych. Idąc w ślady rodziców, została wybitną fizykochemiczką. U boku matki prowadziła badania naukowe w paryskim Instytucie Radowym. Wraz z mężem, Fryderykiem Joliot, odkryła sztuczną radioaktywność, za co oboje otrzymali w 1935 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest instytucją kultury m.st. Warszawy, której misją jest upamiętnianie noblistki poprzez upowszechnianie wiedzy o jej życiu, działalności naukowej i dokonaniach. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy, miejscu narodzin uczonej.
Ekspozycję stałą stanowi zbiór notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów i rzeczy osobistych noblistki. Wśród eksponatów znajdują się rzeźby autorstwa znanych polskich artystów, jak m.in. Ludwika Nitschowa, Zofia Wolska i Alfons Karny. Fragment wystawy zaaranżowano jako laboratorium paryskie państwa Curie, w którym prezentowane są przyrządy pomiarowe, zaprojektowane przez Piotra Curie. Część ekspozycji upamiętnia noblistów z rodziny Curie na znaczkach, medalach i banknotach.
Muzeum gromadzi zbiory, organizuje wystawy czasowe, wykłady, spotkania autorskie i wydarzenia artystyczne. Prowadzi też działalność wydawniczą oraz sprzedaż książek i pamiątek związanych z Marią. Patronuje przedsięwzięciom poświęconym uczonej, jak również innym kobietom w nauce i kulturze. Utrzymuje kontakt z krewnymi Marii Skłodowskiej-Curie oraz organizuje spotkania z ich udziałem.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/aszw/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.