Zanieczyszczenie powietrza sprzyja wczesnym poronieniom

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Znaczne zanieczyszczenie powietrza ma związek z podwyższonym o ponad 50 proc. ryzykiem wczesnych poronień – informuje "Nature Sustainability”.

Wczesne (w pierwszym trymestrze ciąży) poronienia często przebiegają bezobjawowo (mogą być wykryte dzięki badaniom USG), a ich przyczyny są mało znane.

Coraz więcej badań sugeruje, że ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może wpływać na rozwój płodu. Liqiang Zhang z Beijing Normal University (Chiny) oraz jego zespół postanowili zbadać wpływ smogu na wczesne poronienia. Pekin to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, a poronienia są tam częste.

Badanie objęło 255 668 ciężarnych kobiet żyjących i pracujących w Pekinie w latach 2009-2017. Naukowcy zebrali również dane dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze stacji monitorujących ulokowanych w pobliżu miejsc, gdzie kobiety mieszkały i pracowały. Brano pod uwagę zarówno pył zawieszony, jak i dwutlenek siarki, ozon i tlenek węgla.

17497 kobiet - około 6,8 proc. - doświadczyło poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. Bardziej zagrożone wydawały się być kobiety w wieku powyżej 39 lat oraz pracujące fizycznie, na przykład na roli.

Okazało się, że kobiety narażone na wyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza miały zwiększone ryzyko poronienia. Obecność w powietrzu 10 mikrogramów na metr sześcienny pochodzącego z elektrowni i spalin samochodowych dwutlenku siarki zwiększała ryzyko poronienia o 41 procent. Dalszy wzrost zanieczyszczenia powietrza podnosił ryzyko do 52-proc.

Również wcześniejsze badania kobiet w Stanach Zjednoczonych wykazały związek między narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a ryzykiem poronienia. Z kolei badania belgijskie wskazują, że zanieczyszczenia zawarte w powietrzu (sadza) mogą przeniknąć przez łożysko. Gdy szkodliwe substancje dotrą do płodu, mogą uszkodzić DNA. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chemikalia w tworzywach sztucznych mogą mieć związek z setkami tysięcy zgonów na całym świecie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera