Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Minister zdrowia uczestniczył w inauguracji roku na Uniwersytecie Medycznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ok. 6,3 tys. studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęło w piątek nowy rok akademicki. „Wiedzę i prawdę, którą tutaj zdobędziecie przekujecie na pomoc drugiemu człowiekowi, dlatego te zawody są tak piękne i dlatego warto tutaj studiować" - powiedział do studentów minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas piątkowej uroczystości minister zdrowia pogratulował gronu akademickiemu szybkości i sposobu dostosowania się do Ustawy 2.0., Konstytucji dla Nauki. "To ogromne wyzwanie dla wszystkich uczelni w Polsce, wierzę, że tak jak została ta ustawa wypracowana, w duchu dyskusji ze środowiskiem akademickim, konsultacji i spotkań, tak będzie ona służyła dobru uniwersytetów, pogłębiała ich jakość, ale też autonomię i możliwości” – mówił Szumowski.

Minister poinformował też, że miał okazję uczestniczyć dzisiaj w otwarciu oddziału kardiologii jednodniowej we wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. "To bardzo dobry prognostyk do tego, że kolejne inwestycje, czyli rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego będą się równie sprawnie i dobrze toczyły i obiecuję moje pełne zaangażowanie i wsparcie dla tej inicjatywy” – zadeklarował

Szumowski zwrócił jednocześnie uwagę, że warto poszerzać zakresy działań placówek medycznych i uczelni. "Rozmawialiśmy o tym z panem rektorem, żeby tu we Wrocławiu była też możliwość przeszczepiania serca, to jest na pewno warte wsparcia i mam nadzieję, że już niedługo się ziści” – dodał.

Zwracając się do studentów wrocławskiej uczelni powiedział, że studia to najlepszy okres w ich życiu i zachęcał ich, aby korzystali pełnymi garściami z tego co oferuje im uczelnia. „Budujcie tą relację mistrz-uczeń, dlatego, że na tej relacji można zbudować swoją wiedzę, swoją mądrość. Odkrywajcie świat i burzcie mury. Później się okaże, że te mury były do obejścia i były obok otwarte drzwi przez waszych mistrzów. Ale to nic. Starajcie się zburzyć te mury własnymi siłami” – mówił.

"Jestem przekonany, że zdobędziecie tu nie tylko wiedzę, ale i mądrość, a mądrość to umiejętność połączenia wiedzy i dobra, dobrych wyborów, dobrych relacji, dobrych na przyszłość grup przyjaciół" – ocenił Szumowski.

Minister podkreślił też jak ważne jest budowanie relacji. „Wiedza jest niezwykle ważna, ale bez budowania relacji w waszych grupach studenckich, ta wiedza będzie trochę jak cymbał brzmiący albo miedź brzęcząca, dlatego, że to w relacjach międzyludzkich, siatkach przyjaźni, tak naprawdę buduje się w tej chwili nauka, postęp, medycyna. Czas samotnych wilków w nauce, medycynie minął, teraz to jest praca zespołowa. Potrzebujecie przyjaciół, potrzebujecie wsparcia” – mówił do studentów Szumowski.

"Wiedza sama dla wiedzy jest niezwykle ważna, ale pamiętajcie, że te zawody, których dzisiaj się nauczycie są dalej idące. Tą wiedzę o świecie, tą prawdę, którą tutaj zdobędziecie od waszych nauczycieli przekujecie na pomoc drugiemu człowiekowi, dlatego te zawody są tak piękne i dlatego warto tutaj studiować” – podkreślił Szumowski.

Nowy rok akademicki na wrocławskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęło w piątek 6,3 tys. studentów, w tym ponad 2 tys. na pierwszym roku.

Od nowego roku akademickiego zmieniła się struktura uczelni – funkcjonuje tu już nie pięć a trzy wydziały prowadzące w sumie 12 kierunków studiów w tym dwa w języku angielskim. Są to: Wydział Lekarski, Wydział Farmaceutyczny i Wydział Nauk o Zdrowiu.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał prof. Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum. Prof. Grodzicki jest lekarzem specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii i hypertensjologii.

Profesor pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego UJ CM do 2016 roku a wcześniej w latach 2005-2008 był prodziekanem tego wydziału. Od 2001 roku jest kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM oraz Ordynatorem Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

PAP - Nauka w Polsce,  Agata Tomczyńska

ato/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera