Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
30.09.2019 aktualizacja 30.09.2019

Słupsk/ Akademia Pomorska otrzyma ponad 20 mln zł na popularyzację nauki i infrastrukturę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akademia Pomorska w Słupsku w ciągu 5 lat otrzyma ponad 20 mln zł rządowego wsparcia. Połowa tej kwoty będzie przeznaczona na realizację programu „Aktywna Akademia 5 plus”. Pozostałe pieniądze z obligacji Skarbu Państwa uczelnia wyda na rozbudowę infrastruktury.

„Nowy rok akademicki rozpoczynamy z dwiema dobrymi wiadomościami. Pierwsza to dofinansowanie unikalnego na skalę Polski programu +Aktywna Akademia 5 plus+, który zapewni bogatą ofertę naukową, kulturalną i sportową dla mieszkańców całego regionu. Druga to uruchomienie pieniędzy z obligacji Skarbu Państwa, które pozwolą na ambitną rozbudowę infrastruktury naukowej Akademii Pomorskiej” - powiedział w poniedziałek na Akademii Pomorskiej w Słupsku rzecznik rządu i poseł PiS Piotr Müller.

Rektor uczelni prof. Zbigniew Osadowski dodał, że dzięki rządowemu wsparciu przeznaczonemu na uruchamiany program „Aktywna Akademia 5 plus” mieszkańcy zyskają „bardzo atrakcyjną ofertę rozwoju i to przez najbliższych pięć lat”.

Program oparty jest na trzech filarach. Są to działania popularyzujące naukę, a także prozdrowotne i sportowe oraz promujące kulturę i sztukę. W ramach pierwszego filaru organizowane będą m.in. spotkania z autorytetami naukowymi, warsztaty i wykłady otwarte prowadzone przez ekspertów zagranicznych, zajęcia programowania komputerowego dla dzieci i młodzieży oraz dodatkowe bezpłatne zajęcia w ramach Uniwersytetu dla Dzieci.

„W ofercie dla mieszkańców znajdą się również przedsięwzięcia promujące innowacyjne rozwiązania, a także szkolące z zakresu nauk ścisłych i ekonomicznych, czy też kompetencji miękkich” – podkreślił profesor Zbigniew Osadowski, rektor uczelni.

W ramach drugiego filaru, jak zaznaczył Müller, „przez najbliższych pięć lat organizowane będą setki godzin zajęć z piłki nożnej, koszykówki, sztuk walki oraz lekkoatletyki”. „Poprawi to nie tylko kondycję dzieci i młodzieży, ale również pozwoli na odkrycie nowych talentów" – mówił rzecznik rządu.

W programie „Aktywna Akademia 5 plus” planowane są także koncerty, wsparcie organizacji „Juwenaliów” Akademii Pomorskiej oraz zajęcia manualne dla dzieci i młodzieży.

Na pięcioletnią realizację programu uczelnia otrzyma łącznie ponad 10 mln zł. Podobną kwotę uzyska z uruchomionych środków finansowych w ramach obligacji Skarbu Państwa z przeznaczeniem na rozwój infrastruktury.

„Dzięki tym pieniądzom to właśnie w Słupsku będą prowadzone m.in. zaawansowane badania nad szeroko rozumianym środowiskiem przyrodniczym i racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych. To również w Słupsku powstanie unikatowe, laboratorium oparte o technologie IT, pozwalające na monitorowanie, analizę operacyjną i naukową zagrożeń bezpieczeństwa fizycznego i zagrożeń w cyberprzestrzeni z możliwością ich symulacji i wizualizacji” – zaznaczył Müller.

Dodał, że „dodatkowo uruchomione zostanie Pomorskie Centrum Humanistyki Cyfrowej, które umożliwi wdrożenie nowych metod badawczych, a także upowszechnianie wyników badań z wykorzystaniem współczesnych narzędzi cyfrowych”.

Müller podkreślił, że „te pieniądze pozwolą na realny rozwój regionalnej uczelni i wzmocnienie jej potencjału naukowo-badawczego. (…) Nowe, specjalistyczne centra badań uczynią ze Słupska ważny ośrodek naukowy nie tylko w regionie, ale dla całego kraju" – powiedział. 

PAP - Nauka w Polsce, Inga Domurat

ing/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022