Pozostałości starożytnej łaźni odkryto w Turcji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pozostałości starożytnego kompleksu łaźni z IV wieku p.n.e. odkryli archeolodzy na stanowisku Aizanoi w zachodniej Turcji. O znalezisku informuje serwis internetowy Anadolu Agency.

Odkrycia dokonano w ruinach greckiego miasta Aizanoi, zbudowanego w I tysiącleciu p.n.e. na brzegu rzeki Penkalas (obecnie Kocacay) w krainie historycznej Frygia w zachodniej Anatolii, położonych koło miasta Cavdarhisar w tureckiej prowincji Kutahya.

Jak poinformowała archeolog Zerrin Erdinc z Uniwersytetu Dumlupinar w Kutahyi, zastępca kierownika ekspedycji prowadzącej wykopaliska na stanowisku, odkryty zespół kąpielowy pochodzi prawdopobnie z IV wieku p.n.e. i składał się z trzech sekcji, w których można było zażywać kąpieli w wodzie zimnej, ciepłej i gorącej, a także posiadał szatnie, saunę oraz część wypoczynkowo-jadalną.

Łaźnie w Aizanoi przypominają łaźnie rzymskie, chociaż Rzymianie przejęli miasto wraz z całą Frygią dopiero w 133 roku p.n.e. na mocy testamentu pozostawionego przez Attalosa III Filometora Euergetesa, ostatniego władcy Królestwa Pergamońskiego, który oddał swoje państwo republice rzymskiej.

Ostatnio na stanowisku w Aizanoi archeolodzy odkryli też symboliczny grób herosa Azana, legendarnego założyciela miasta, oraz drogę wiodącą z agory do świątyni Zeusa. (PAP)

jot/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera