Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2022
PL EN
27.09.2019 aktualizacja 27.09.2019

Szczecin/ Dwa dni wydarzeń w ramach Europejskiej Nocy Naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Eksperymenty, projektowanie wirtualnej rzeczywistości, prezentację technik pracy detektywa czy naukowy stand-up przygotowano dla uczestników Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie. Stoiska trzydziestu wystawców będzie można odwiedzić w piątek i w sobotę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

"Chcemy zwrócić się do osób, które na co dzień interesują się nauką, zachęcić do tego, aby pogłębiały swoją wiedzę, a przede wszystkim pokazać zawód naukowca – że nie jest to ktoś zamknięty w laboratorium i nie widzi niczego poza nim, ale robi coś dobrego dla nauki, dla świata i nie jest to nudne" – powiedział PAP rzecznik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Mateusz Lipka. Zapewnił, że atrakcje znajdą dla siebie młodsi, uczniowie, studenci, ale też osoby nieco starsze.

Jak zaznaczył Lipka, wśród wystawców na dziedzińcu ZUT na odwiedzających czekać będą goście zaproszeni m.in. z Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy czy Centrum Leonardo da Vinci.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć pokazy poświęcone światłu i muzyce czy symulacji pożarów w mieszkaniu i w lesie. Na jednym ze stanowisk będzie możliwe zapoznanie się z technikami pracy detektywów, m.in. z daktyloskopią i szyfrowaniem wiadomości. Wśród minieksponatów wystawy "Człowiek – niezwykła maszyna" pojawi się m.in. model torsu, z którego można wyjmować narządy, a także eksponat, który pozwala zobaczyć, jak przebiega proces trawienia.

Wystawcy zaprezentują też „wielki kran”, wykorzystujący zjawisko złudzenia optycznego nieskończenie przelewającej się wody, a także eksponat tłumaczący działanie śluzy wodnej. Przygotowano też trzygodzinne warsztaty, których uczestnicy będą mogli poznać wirtualną rzeczywistość "od kuchni": wymyślą, zaprojektują i zbudują własny wirtualny pokój.

Wykłady o fake newsach w nauce, a także o sposobach na zmniejszenie swojego śladu węglowego poprowadzą w piątek twórcy bloga "Crazy Nauka" Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Kolejną atrakcją będzie pierwszy w Szczecinie "stand-up naukowy", w którym do pojedynku na inteligentne żarty staną zajmująca się na co dzień chemią konserwatorską dr Monika Koperska i biolog dr Mariusz Gogól.

Uczestnicy wydarzenia będą też mogli odwiedzić dwa eko punkty, przygotowane przez młodzież ze stowarzyszenia "Pogoń Plastik". W punkcie adopcji roślin mieszkańcy Szczecina będą mogli zostawić rośliny, którymi nie są w stanie dłużej się opiekować, ale też przygarnąć nowe. Każda pozostawiona roślina otrzyma imię.

"To sympatyczna akcja, która jednak zwraca uwagę na to, że rośliny są potrzebne w naszym życiu – są dekoracją mieszkań, ale też poprawiają samopoczucie" – mówił Lipka.

Organizatorzy będą też zachęcać do odwiedzenia punktu wymiany foliówek na bardziej przyjazne środowisku torby materiałowe.

Punkt Europejskiej Nocy Naukowców przygotowano też w Stargardzie. W piątek odwiedzający Zespół Szkół nr 2 będą mogli zapoznać się z programowaniem robotów, historią komputerów czy doświadczyć świata bez prądu. Wydarzenia potrwają od godz. 17 do 21.

Na stronie nocnaukowcow.eu znajduje się szczegółowy program imprezy.

Europejska Noc Naukowców organizowana jest od 2006 r. w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Celem wydarzenia jest pomoc w zrozumieniu i poznaniu nauki przez ukazanie jej jako ekscytującej i pasjonującej dziedziny życia; zwiedzający poznają też warsztat naukowca i są zachęcani do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. Program skierowany jest do odbiorców w różnym wieku. 

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022