Małopolskie/ W piątek 13. Małopolska Noc Naukowców

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Aż 2200 wydarzeń: warsztatów, eksperymentów, pokazów, wystaw, wykładów, widowisk, gier i zabaw oraz zwiedzania laboratoriów - znalazło się w programie 13. Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w piątek wieczorem w miastach całego województwa.

W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego organizuje Noc w partnerstwie z 52 instytucjami: szkołami wyższymi, instytutami badawczymi i konsorcjami badawczymi firm.

Oprócz Krakowa wydarzenia w ramach Nocy odbywać się będą w ośmiu innych miastach regionu: Tarnowie, Nowym Sączu, Chrzanowie, Oświęcimiu, Niepołomicach, Skawinie, Andrychowie i Limanowej.

Jak podkreślił w środę wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, Małopolska Noc Naukowców jest wyjątkowym wydarzeniem, miejscem spotkań prawdziwych pasjonatów nauki. „Organizowane od 2007 r. cieszy się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, a nawet kraju” - ocenił.

„Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej. Poprzez ciekawe wykłady, pokazy, eksperymenty, warsztaty, gry i zabawy czy też możliwość odwiedzania niedostępnych na co dzień laboratoriów, chcemy pokazać, że nauka to ciekawa i nieodłączna część naszego życia” - podkreślił wicemarszałek.

Organizatorzy przypomnieli, że program wydarzenia powstawał przez kilka miesięcy. W jego przygotowanie i realizację zaangażowało się ponad 1200 naukowców, 1600 studentów oraz blisko 110 kół naukowych.

Wydarzenia Nocy będą się odbywały w ponad 80 lokalizacjach w dziewięciu miastach. Jednym z partnerów wydarzenia jest Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Jak zapowiedział w środę rektor tej uczelni prof. Włodzimierz Sady, w organizację włączyło się prawie 200 naukowców, studentów i doktorantów UR. Dla zwiedzających przygotowano łącznie ponad 70 aktywności: pokazów, eksperymentów, wykładów, warsztatów, gier, zabaw i konkursów.

Najmłodsi dowiedzą się, jak zrozumieć kota na podstawie języka jego ciała i zachowania, a podczas warsztatów poznają czym są dobre i złe drobnoustroje. Na fantomie zwierzęcia będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy u zwierząt. W uczelnianej winnicy zaplanowano warsztaty o tym, jak powstaje wino.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegóły znajdują się na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców www.nocnaukowcow.malopolska.pl i na Facebooku wydarzenia. Noc Naukowców (Researchers Night) w 2005 roku zainicjowała Komisja Europejska.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera