Uczelnie i instytucje

Kraków/ Rektor UJ: wdrażanie w życie Ustawy 2.0 wymagało wysiłku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wdrażanie w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce na Uniwersytecie Jagiellońskim wymagało ogromnego wysiłku – ocenił w czwartek rektor tej uczelni, prof. Wojciech Nowak. Dodał, że na posiedzeniu Senatu przyjęto nowy statut uczelni.

Trudność związana z wdrażaniem w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynikała m.in. z wielkości UJ, a także konieczności pogodzenia spotkań i konsultacji nt. wprowadzanych zmian z normalnymi obowiązkami kadry - wyjaśniał rektor w rozmowie z dziennikarzami. "Mieliśmy obawy, czy wszystko się uda. Mieliśmy ożywione dyskusje" – wspominał rektor.

Prof. Nowak dodał, że na posiedzeniu senatu został przyjęty nowy statut uczelni - jednomyślnie, co w ciągu ostatnich ośmiu lat zdarzyło się dwa lub trzy razy.

W wyniku wcielanej w życie od 1 października 2018 r. reformy nauki i szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0. lub Konstytucji dla Nauki), na uniwersytecie powstały: Rada Uczelni, a także cztery szkoły doktorskie, dla nauk: humanistycznych; medycznych i o zdrowiu; społecznych; ścisłych i przyrodniczych.

W wyniku reformy na UJ obecnych będzie 28 dyscyplin naukowych. Będą one punktem wyjścia podczas oceny jakości działalności naukowej uczelni. Do tej pory taka ewaluacja dotyczyła uczelnianych wydziałów.

Rektor zapowiedział, że nadchodzący rok akademicki 2019/2020 będzie rokiem wyborczym i obecna kadencja władz uczelni zakończy się 31 sierpnia 2020 r. Do 12 maja muszą się odbyć wybory nowych władz uczelni; procedura z tym związana zostanie uruchomiona w styczniu 2020 r. Władze wybierze, tak jak dotychczas, społeczność akademicka. Sama procedura będzie jednak inna.

Według rektora studenci nie odczują w praktyce niepożądanych skutków realizowanej reformy.

Prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel poinformował, że uczelnię czeka jeszcze przygotowanie regulaminu wynagradzania pracowników uczelni. Konsultacje dot. zapisów w regulaminie mają potrwać najdłużej do końca roku. Wejdą w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Prof. Popiel zapytany o zapisy w ustawie dotyczące lustracji - odpowiedział, że nie ma na UJ sygnałów, by ktoś nie złożył oświadczenia lustracyjnego. Zapisy te dotyczą przede wszystkim pracowników uczelni na stanowiskach kierowniczych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w czwartek przez uczelnię, w roku akademickim 2019/2020 zmniejszyła się zarówno liczba kandydatów na studia (jednolite magisterskie oraz I stopnia, studia stacjonarne), jak i liczba przyjętych. W tym roku najstarsza uczelnia w Polsce przyjęła na studia prawie 7,6 tys. osób, podczas gdy chętnych było prawie 30 tys. osób. W ub. roku liczba kandydatów wynosiła ponad 34,1 tys. osób, a przyjętych prawie 8,7 tys.

Największym zainteresowaniem maturzystów (największa liczba kandydatów) cieszyły się: psychologia, prawo, kierunek lekarski i filologii angielska. Najwięcej chętnych na jedno miejsce było na japonistykę, ekonomię, finanse, bankowość, ubezpieczenia oraz na filologie szwedzką i angielską.

"Ta rekrutacja odbywała się już przy bardzo wysokim progu 40 proc. z przedmiotów na poziomie rozszerzonym (na maturze). Zależy nam na bardzo dobrych studentach" – podkreślił prorektor. Dodał, że mniejsze zainteresowanie studiami nie dotyczy kierunków stacjonarnych, tylko niestacjonarnych. Jak przyznał, UJ odchodzi od myślenia o studiach niestacjonarnych, na czym – jak zauważył – skorzystają uczelnie prywatne.

Prorektor wyjaśnił również, że mniejsza liczba studentów nie oznacza spadku zatrudnienia pracowników naukowych. Zajęcia mają się odbywać w mniejszych grupach, ma też nastąpić powrót do relacji uczeń - mistrz. Nowy statut uczelni gwarantuje również, że pracownik naukowy może otrzymać etat badawczy na prowadzenie badań bez prowadzenia zajęć (wcześniej takiego zapisu nie było). 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

  • 26.07.2024. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Tomasz Gzell

    Cichocki: wzrost poziomu komercjalizacji badań w strategii Sieci Łukasiewicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera