Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
25.09.2019 aktualizacja 25.09.2019

Białystok/ Blisko 38 mln zł będzie kosztowała budowa uniwersyteckiej biblioteki i planetarium

Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku

Blisko 38 mln zł będzie kosztowała budowa gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku i obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium. Obiekty te - jak mówią władze uczelni - będą służyły zarówno środowisku akademickiemu, jak i mieszkańcom.

We wtorek uroczyście wmurowano akty erekcyjne pod budowę obu obiektów, które powstają na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Uczelnia od jakiegoś czasu starała się o budowę nowego gmachu biblioteki, po sprzedaży dotychczasowego budynku związanej z przenosinami części wydziałów na kampus uczelni. Wykonawcę udało się wyłonić na początku roku w drugim przetargu, który obejmował nie tylko budowę biblioteki, ale też obserwatorium. Wybrano ofertę firmy Budimex; prace rozpoczęły się w kwietniu.

Jak mówił podczas wtorkowej uroczystości rektor UwB prof. Robert Ciborowski, "będzie to naprawdę nowoczesna biblioteka, świetnie wyposażona, myślę, że odpowiadająca XXI wiekowi, przede wszystkim w kwestii dostępu do tego, co dla studentów i pracowników najważniejsze, czyli do książek". Dodał, że obserwatorium z planetarium wprowadzi w XXI wiek - jeśli chodzi o zainteresowanie nauką - także mieszkańców miasta i regionu; ma być też początkiem parku doświadczalnego na wzór krakowskiego Parku Jordana.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków resortu nauki. Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosława Gowina podkreślił w liście odczytanym podczas uroczystości, że Uniwersytet w Białymstoku "stale poszerza swój potencjał, czego jednym z wyznaczników jest rozbudowa bazy naukowo-dydaktycznej". "To niezaprzeczalny dowód prężnego rozwoju uniwersytetu i zaangażowania środowiska akademickiego" - napisał szef resortu nauki. Wyraził nadzieję, że inwestycja przyczyni się do podniesienia poziomu kształcenia, jakości badań i rangi uczelni. Zauważył też, że dla rozwoju nauki i gospodarki ważne jest wspieranie ośrodków położonych z dala od dużych metropolii.

Obecni na uroczystości przedstawiciele władz miasta i regionu podkreślali ważną rolę inwestycji dla rozwoju uczelni i miasta. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że inwestycja będzie impuls nie tylko do rozwoju uczelni, ale i w rozwoju społeczno-gospodarczym województwa i miasta, a wszyscy mieszkańcy będą mogli korzystać ze wsparcia uczelni.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zauważył, że powstające obiekty wpłyną na jakość i komfort nauczania na uczelni, ale - jak dodał - spowoduje, że będzie to jeden z najlepszych ośrodków w kraju, ale też w Europie. Natomiast prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wskazał, że każda nowa inwestycja w mieście "pomnaża nasz kapitał i nasz dorobek", a ta będzie służyła wszystkim mieszkańcom.

W aktach erekcyjnych, które wmurowano na budowach obu gmachów, znalazł się zapis, że zarówno biblioteka, jak i obserwatorium z planetarium to "kolejny etap integracji budynków uczelni w kampusie", a inwestycje spełnią "wszelkie potrzeby akademickiej społeczności i przyczyni się do urzeczywistnienia najważniejszej misji uniwersytetu, jaką jest rozwój nauki".

Budowa biblioteki i obserwatorium z planetarium finansowana jest ze środków własnych uczelni oraz środków z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; z MNiSW pochodzi blisko 35 mln zł. Budowa biblioteki ma się zakończyć na początku 2021 roku, obserwatorium na wiosnę 2020 roku. Przedstawiciel wykonawcy Mariusz Hurylski zapowiedział we wtorek, że firma stara się, by ukończyć inwestycję kilka miesięcy wcześniej.

Biblioteka będzie miała ponad 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni, będzie można w niej pomieścić 12 tys. metrów bieżących półek na woluminy. Zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw., który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu. W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Natomiast obserwatorium astronomiczne i planetarium będzie miało sześć kondygnacji, wokół budynku powstanie park doświadczeń, a wraz z Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, które już znajduje się na kampusie, będzie służyło popularyzowaniu nauk przyrodniczych i ścisłych.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022