Nauka dla Społeczeństwa

15.08.2022
PL EN
12.09.2019 aktualizacja 12.09.2019

W poniedziałek rozpoczyna się 18. Kongres Mykologów Europejskich

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Grzyby i ich wieloaspektowe badania to główny wątek międzynarodowego kongresu przygotowywanego przez Polskie Towarzystwo Mykologiczne. Prezentacje, dyskusje i wykłady z udziałem czołowych naukowców w tej dziedzinie odbędą się w dniach 16-21 września w Warszawie oraz Białowieży.

Współorganizatorem wydarzenia jest m.in. Wydział Biologii UW. Organizatorzy przewidują, że w kongresie udział weźmie około 200 naukowców i zainteresowanych mykologią osób z całego świata

Kongres Mykologów Europejskich (Congress of European Mycologists – CEM) to cykliczne wydarzenie, podczas którego podejmowana jest debata na temat osiągnięć w zakresie badania i ochrony grzybów. Uwzględniane są przy tym współczesne trendy związane z jakością środowiska, bioróżnorodnością, fitopatologią, a także ekologią. Konferencja ma na celu promowanie mykologii stosowanej i biotechnologii, jak również najnowszych metod badania grzybów obejmujących genomikę, genetykę i biologię molekularną - przypomniano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym roku sześciodniowe wydarzenie podzielone jest na sesje plenarne i warsztaty.

Kongres rozpocznie się w poniedziałek 16 września w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej na kampusie głównym UW. Po dwóch dniach uczestnicy kongresu przeniosą się do Białowieży, gdzie zlokalizowany jest najsłynniejszy las pierwotny nizin europejskich. "Poza udziałem w odczytach i debatach możliwa tu będzie także wycieczka po Puszczy Białowieskiej połączona ze zbieraniem grzybów, jak również indywidualna praca w laboratorium. Zorganizowane zostaną także dwa warsztaty, w tym jeden odbywający się w Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Na 21 września zaplanowane jest otwarte forum dyskusyjne poświęcone ochronie grzybów w Europie" - zapowiada UW.

Wśród uczestników kongresu będą m.in.: Patricia Wiltshire, ekolog specjalizująca się głównie w palinologii i mikrobiologii, wieloletnia wykładowczyni na Uniwersytecie Londyńskim; Dominik Begerow, dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii na Ruhr-University Bochum, specjalista w zakresie bioróżnorodności roślin i interakcji w złożonych ekosystemach; dr Annegret Kohler, badaczka zatrudniona w the French National Institute for Agricultural Research (INRA) w Nancy (Francja), która zajmuje się m.in. biologią drzew oraz rolą grzybów w leśnych ekosystemach; Bogdan Jaroszewicz, kierownik działającej w ramach Wydziału Biologii UW Białowieskiej Stacji Geobotanicznej, specjalista w zakresie ekologii i botaniki.

Kongresowi będą towarzyszyć otwarte dla wszystkich zainteresowanych wydarzenia promujące wiedzę na temat badania grzybów, m.in. współorganizowany z Centrum Nauki Kopernik wykład poświęcony zastosowaniu grzybów w kryminalistyce, wystawa zdjęć pt. „Grzyby – Mistrzowskie rzeźby natury”, czy 25. jubileuszowa wystawa grzybów w Białowieży.

Kongres uzyskał częściowe finansowanie w ramach tzw. Dotacji na Upowszechnianie Nauki MNiSW.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej 18. Kongresu Mykologów Europejskich.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022