Forum Archeologii Publicznej - od czwartku w Toruniu

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Dominującym tematem Forum Archeologii Publicznej, który odbędzie się w czwartek i w piątek w Toruniu będzie sposób prezentacji wyników badań archeologicznych w formie wystaw muzealnych - poinformowali organizatorzy przedsięwzięcia.

Pomysłodawcami i współorganizatorami Forum Archeologii Publicznej są doktoranci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK).

Archeologia publiczna (ang. public archaeology) to m.in. działania ukierunkowane na przedstawienie szeroko rozumianej archeologii społeczeństwu, włączanie jej do dyskursu i osadzenie jej w przestrzeni publicznej.

Jak poinformowali PAP organizatorzy, dominującym tematem będzie sposób prezentacji wyników badań archeologicznych w formie wystaw muzealnych. Wiele z wystąpień poświęconych będzie również edukacji muzealnej i archeologicznej. Wśród prelegentów dominować będą przedstawiciele uniwersytetów (instytutów archeologii) oraz muzealnicy.

Naukowcy będą opowiadać również o swoich doświadczeniach z crowdfundingiem, o współpracy archeologów z miejscową ludnością nie tylko na terenie Polski, ale również w Afryce. Nie zabraknie też analizy mediów - jedno z wystąpień dotyczyć będzie dyskursu antropogenezy na łamach jednego z popularnych tygodników w okresie powojennym.

Wykład specjalny wygłoszą pracownicy działu archeologii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - Jolanta Szałkowska-Łoś i Józef Łoś. Dotyczyć będzie form prezentacji i popularyzacji archeologii w tej placówce muzealnej.

Organizatorzy zachęcają do udziału w dyskusjach wszystkich zainteresowanych - wstęp na obrady jest bezpłatny. Szczegółowy program kongresu dostępny jest na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Andrzej Friszke. 23.06.2021. PAP/Albert Zawada

    Prof. Andrzej Friszke: wątpię, by Polska się mogła obronić, gdyby walczyła w 1939 roku tylko z Niemcami

  • Fot. PAP/CAF

    85 lat temu Związek Sowiecki zaatakował walczącą z Niemcami Polskę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera